TASARladık EĞLENdik SAĞLIKLA KALdık…

TASARladık EĞLENdik SAĞLIKLA KALdık.

İlçemize bağlı Çağatay Uluçay İlkokulu Anasınıfı D şubesi öğretmeni Hafize DAĞDELEN kuruculuğunda Ekim ayında başlatılan Tasarla Eğlen Sağlıkla Kal (Design ,Have fun, Stay Healthy) eTwinning projesi kapsamında ülkemizi saran Covid-19 pandemi sürecinde öğrenciler ve aileleri ile işbirliğine dayalı çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Proje kurucuları Hafize DAĞDELEN ve Zeynep İYİÇALIŞKAN’ın başlattığı projeye 3 yabancı ülke (Romanya, Bulgaristan ve Polonya) dahil olmuştur. Proje kapsamında çeşitli illerden okulöncesi öğretmenleri Covid-19’dan korunmanın yollarına farkındalık oluşturmak amacıyla, farklı siperlik tasarımları yaparak, okulun ilk günü öğrencilerine hediye ederek Eğitim-Öğretim yılına virüslerden korunmak adına tatlı bir başlangıç yaptılar. Proje süresince öğrenciler bu siperlikleri severek taktılar ve kendilerini virüslerden korumayı başardılar. Farklı illerden birçok öğrencinin sağlıklı içecek, siperlik,maske,kukla ve virüs tasarımları yaparak virüse karşı olan endişelerinden büyük ölçüde kurtulduğu proje ile çocuklar problem durumlarına çözüm üreterek, sorgulama, ve yaratıcılık becerilerini de geliştirdiler.

Projenin amaçları içinde yer alan tasarım yapmak, eğlenmek, sağlıkla kalmak kavramlarından yola çıkarak, virüs salgınının devam ettiği pandemi sürecinde öğrencilerimizin çeşitli tasarımlar yaparken sağlıkla kalmanın önemini keşfederek ve aynı zamanda eğlenceli etkinliklere katıldılar. Bam bam tam çocuk ekibi ile online hareket ve müzik etkinliğinde bir araya gelerek unutulmayacak anlar yaşadıılar. Yabancı ve Türk öğrencilerin tasarladığı siperlikler ile sanal sergi oluşturdular. Proje sonunda Karma okul takımları kurarak öğrenciler özgün kuklalar tasarlayarak öğrenme ortamlarında kullanacakları parmak oyunları oluşturdular. Okulöncesi öğretmeni Hafize DAĞDELEN “Ülkemizdeki salgın döneminde böyle güncel ve çözüm odaklı bir proje ile tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimizi bir araya getirme fırsatı yakalayarak, özgün çalışmalar yaptık.Emeği geçen tüm proje öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.

Öğrenci siperliklerinden oluşan sanal sergiye aşağıdaki link ile göz gezdirebilirsiniz.

https://www.emaze.com/@AOTLROWOC/tasarla-elen-salikla-kal-etwinning

Karma Okul Takımı çalışmalarına aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

https://padlet.com/Creamcaramel/k2ezzhjuzbh5km6k

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.