Sterilizasyon Çantası

Proje adı: Sterilizasyon Çantası

Projenin amacı: Para, anahtarlık, biberon, cep telefon gibi üzerinde bol miktarda bakteri bulunduran araç gereçlerin sterilizasyonunu sağlayıp sağlıklı bir yaşam sürmek.

Giriş: Literatür taraması yapılarak çantamız için en uygun sterilizasyon yönteminin uv ışık ile olabileceği tespit edildi. Nasa?dan onaylı uv sterilizasyon aleti sipariş edildi. Sistemimiz için uygun çanta araştırıldı ve kamera çantasının kullanılmasına karar verildi. Çantanın iç yüzeyi alüminyum folyo ile kaplandı ve mikadan raflar yapıldı. Bakteri ve tek hücreli üretildi. Çanta içinde farklı sürelerde bu canlılara uv ışığın etkisi, preparatlar hazırlanarak incelendi.

Proje hedefleri:

1.Sterilizasyon yöntemleri ve aletleri araştırılacak.

2.Işık ile sterilizasyon için uygun çanta modeli araştırılacak.

3.Çantanın içi dağınık yansımayı sağlamak amacı ile alüminyum folyo ile kaplanacak.

4.Temin edilen elektronik devre ve lamba çantaya uygun bir şekilde yerleştirilecek.

5.Tek hücreli kültürü oluşturulup buradan alınan örneklerle deneyler yapılacak.

Kullanılan yöntemler: Çanta içine alüminyum folyoları yerleştirmek için yapışkanlı cırtlar kullanıldı. Devre ve lamba silikonla yapıştırıldı. Bakteri üretildi. Bu bakterilere uv ışığın etkisi mikroskop altına incelendi.

Proje Bütçesi: 150 TL

Proje takvimi: 05-31 ekim literatür taraması, 1-16 kasım çanta tasarımı, 16 kasım-7 Aralık Sistemin yapımı ve denenmesi.

Sonuçlar: Sistem çanta kapağı kapatıldığında otomatik çalışır, isteğe göre bir zamanda klipslerdeki anahtar yardımı ile durdurulabilir. Şarjlıdır.1 sarjın 90 dk lık kullanım süresi vardır. Yaklaşık 1 dk ve daha az sürede bakterilerin yok eder.

Sonuçların değerlendirilmesi: Böyle bir sistem vardı fakat ilk defa bir çantaya uygulandı. Her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz mikroplardan arınmayı sağlayacak bir sistem geliştirildi. Yaklaşık 1 dk lık sürede bakterilerin yok olduğu gözlemlendi. Çanta kullanımında herhangi bir dezavantaj yaşanmadı.

ANTALYA SERİK ÖZELTOROS KAYNAK ORTAOKULU KÖKEZ MAHALLESİ 3215. SOKAK YAZIR TEPESİ MEVKİİ SERİK/ANTALYA FİZİK 2012089849 STERILIZASYON ÇANTASI SİNEM ÇINAR SADIK KARADUMAN İKBAL YILDIRIM

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin