Sınırsız Kablo

Proje Adı: Sınırsız Kablo

Proje Amacı: Kopmuş bir devrede elektrik iletkenliğini saniyeler içinde otomatik olarak düzelterek kendi kendini yenileyebilen bir sistem geliştirmek.

Giriş: Bütün halde bulunan bir cipin içinde tek bir devrenin arızalanması tüm devrenin bozulup cihazın devre dışı kalarak kullanılmaz hale gelmesine yol açmaktadır. Kaynak taramamda bu tür sorunların genellikle kopma, ezilme, burkulma gibi sorunlardan kaynaklandığını gördüm. Bunu ancak bir servis tamir edebilmektedir. Benim sistemim ise biz cihazın bozulduğunu bile anlamadan kendi kendini onarabilecektir. Çalışmalarım ve araştırmalarım sırasında danışman öğretmenimden yardım aldım.

Kullanılan Yöntem: Batarya, hava araçları, çok uzun kablo gibi araçlardaki onarım işi elle pek mümkün olmamakta ve bunların içi kolay kolay açılamamaktadır. Devrenin içindeki küçük bir hasar tüm cihazın çöp olmasına neden olmaktadır. Buda elektronik çöp miktarını her geçen gün artırmakta ve insanları da maddi kayba uğratmaktadır. Bunun için elektronik devreler üzerine çok küçük kapsüller yerleştirip, bu kapsüller içine sıvı metaller dolduracağız. Çatlama, ezilme ya da kopmada bu kapsüller içindeki sıvı metal akarak sistemin tamamlanmasına ve elektriğin tekrar geçmesine yol açacaktır. Çok uzun kablolarda ise, elektrik akımı geçen tel ısınır kuralından da yola çıkarak, tel içine sıvı metaller bırakılacaktır. Tel koptuğu an plastik kablo teli tutarken sıvı metal devreyi tamamlayacak ve biz sistemin arıza yaptığını bile anlamadan tamir edilmiş olacaktır.

Proje Bütçesi: Yaklaşık 100 TL

Proje Çalışmasının Takvimi:

Ekim: Proje hazırlama ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak

Kasım: Bir problem ortaya koymak

Aralık: Probleme çözümler geliştirmek

Ocak: Bu Benim Eserim başvurusunun yapılması

Şubat: Materyalin hazırlanması

Mart: Proje videosunun hazırlanması

Nisan: Bölge sergisine katılım (seçilirse)

Mayıs: Ankara final sergisine katılım (seçilirse)

Sonuçlar ve Sonuçların Değerlendirilmesi: İçinde sıvı metal bulunan kapsüllerimiz sayesinde batarya, uzay araçları gibi açılması neredeyse imkânsız olan cihazlar otomatik olarak tamir edilecek, elektronik eşya kirliliği son bulacak ve paramız cebimizde kalacaktır. Konu ile ilgili çalışmalarım devam etmektedir.

ANTALYA SERİK Dr.Gülşen-Dr.Baki Özpınar Ortaokulu Yeni Mah Hürriyet cad No 70 FİZİK 2012040927 SINIRSIZ KABLO MUHAMMET TEPELER ONUR SARIKURT İSMAİL KARACA

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri