Science Cup 2016

Yarışma Hakkında
Bilim Kupası yarışması, doğa bilimlerine olan ilginin ve popülaritesinin genç nesiller (anaokulundan liseye kadar) üzerindeki yaratıcılığının, araştırmacılığının ve üretkenliğinin arttırılmasına odaklanmaktadır. Bilim kupası yarışma süreci boyunca takımlar bir taraftan sosyalleşerek grup olmayı öğrenirken, diğer yandan araştırmayı, araştırırken öğrenmeyi, deneyerek sonuca ulaşmayı ve belki de en önemlisi yaptıkları bilimsel çalışmalarda eğlenmeyi öğreniyorlar.

Bilim Kupası, bu yıl beşincisinin düzenlendiği, Türkiye’nin de içinde yer aldığı uluslararası bir yarışmadır. Yarışma her ay bir tane olmak üzere toplam dört farklı görev içermektedir. Görevler her ayın ilk günü verilip son günü yapılanlar pdf formatında siteye(www.poharvedy.cz) yüklenmek kaydıyla teslim ediliyor. Her ayın görevi kendi içinde değerlendirilip geri bildirim veriliyor. Tüm görevler bittiğinde puanlar toplanıyor ve en yüksek puana sahip grup Türkiye birincisi olarak, ülkeyi temsilen, Haziran ayında grup lideri ile Çek Cumhuriyeti finaline katılıyor.

Görevler, üç aşamadan oluşmaktadır: Yaratıcılık, araştırma(teori olarak) ve proje oluşturma. Bu kısımları hazırlarken mümkün olduğunca fotoğraflar kullanarak öğrencilerin her adımdaki çalışmalarını belirtmeleri güzel olacaktır. Grup liderleri, çalışma süresince görevi yapan değil; rehber olan olmalıdır. Hazırlanan görevler fotoğraflar dahil üç sayfayı geçmemelidir. Yarışmanın bir diğer güzel yanı görevlerini kendi dillerinde(Türkçe) hazırlayabilecek olmalarıdır.

Yarışmaya katılmak çok basit İlk olarak, grup liderinin www.poharvedy.cz adresine girip öğrencilerle belirlenen grup adı ile kayıt yaptırması gerekiyor. Böylelikle yarışmacı olmuş olunuyor. Bir sonraki adım ocak ayında verilmeye başlanan görevleri takip edip tamamlamak.

Herkese şimdiden başarılar ve de iyi eğlenceler…

İletişim: basriye.korkmaz@gmail.com

2 YORUMLAR

  1. Merhaba
    Bilim Şenliğini ilgiyle takip ediyoruz. Emeği geçen ekibe teşekkürler..
    Yarışmaya başvuru süresi geçti mi? Sitenin Türkçe anlatım bölümü var mı? Kayıt işlemlerini sitede hangi bölüme yapacağız? Teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.