RENKLERİN NİNNİSİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: RENKLERİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ İNCELEME

PROJE HEDEFİ: YAŞAMIMIZDAKİ RENKLERİN ETKİLERİNİ TESPİT ETMEK VE SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

PROJE ÖZETİ: DENEY FAREMİZİN YAŞAYABİLECEĞİ CAMDAN BİR MEKAN HAZIRLADIK.SIRASI SARI ,MAVİ,YEŞİL,PEMBE VE KIRMIZI JELATİN KAPLARLA KAPLAYARAK FARENİN DAVRANIŞLARINI VE UYKU SAATLERİNİ TESPİT EDEREK GÖZLEMLEDİK. FARENİN MEKANI MAVİ ,YEŞİL VE PEMBE İLE KAPLI İKEN FARE SAKİN VE HUZURLU İDİ.ÇOK UZUN SÜRE UYUDU.UYANIK HALLERİNDE İSE TEMBEL BİR TAVIR SERGİLEDİ.MEKAN SARI VE KIRMIZI İLE KAPLI İKEN FARE HAREKETLİ VE ENERJİKDİ .SÜRE OLARAK DİĞER RENKLERDEN DAHA AZ UYUDU.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: DENEY FAREMİZİN YAŞAYABİLECEĞİ CAMDAN BİR MEKAN HAZIRLADIK. PROJEMİZDE DENEYECEĞİMİZ RENKLERİ BELİRLEDİK .SIRASI İLE ÜÇER GÜN SARI ,MAVİ,YEŞİL,PEMBE VE KIRMIZI JELATİN KAPLARLA KAPLAYARAK DENEY ORTAMLARINI HAZIRLADIK FARENİN DAVRANIŞLARINI VE UYKU SAATLERİNİ TESPİT EDEREK GÖZLEMLEDİK.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PROJE ,ARAŞTIRMA,İNCELEME,GÖZLEM,DENEY,PROJE YAPMA

ULAŞILAN SONUÇLAR: DENEYDE GÖZLEMLERİMİZ FARENİN MEKANI MAVİ ,YEŞİL VE PEMBE İLE KAPLI İKEN FARE SAKİN VE HUZURLU İDİ.ÇOK UZUN SÜRE UYUDU.UYANIK HALLERİNDE İSE TEMBEL BİR TAVIR SERGİLEDİ. MEKAN SARI VE KIRMIZI İLE KAPLI İKEN FARE HAREKETLİ VE ENERJİKDİ .SÜRE OLARAK DİĞER RENKLERDEN DAHA AZ UYUDU. AYRICA TURUNCU VE KIRMIZI RENK KULLANILDIĞINDA İŞTAHININ ARTTIĞI DAHA ÇOK YEDİĞİ GÖZLEMLENMİŞTİR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: DENEYDE GÖZLEMLERİMİZ FARENİN MEKANI MAVİ ,YEŞİL VE PEMBE İLE KAPLI İKEN FARE SAKİN VE HUZURLU İDİ.ÇOK UZUN SÜRE UYUDU.UYANIK HALLERİNDE İSE TEMBEL BİR TAVIR SERGİLEDİ. MEKAN SARI VE KIRMIZI İLE KAPLI İKEN FARE HAREKETLİ VE ENERJİKDİ .SÜRE OLARAK DİĞER RENKLERDEN DAHA AZ UYUDU. AYRICA TURUNCU VE KIRMIZI RENK KULLANILDIĞINDA İŞTAHININ ARTTIĞI DAHA ÇOK YEDİĞİ GÖZLEMLENMİŞTİR.

PROJENİN TAKVİMİ: 29 ARALIK 2009 DA PROJE PLANLANMIŞTIR. LİTERATÜR ÇALIŞMALARI YAPILARAK 0CAK AYI BOYUNCA DENEMELER YAPILMIŞTIR.

PROJE BÜTÇESİ: 50 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: DANIŞMAN ÖĞRETMEN : ÖZLEM YAKUT