PROJEKSIYON ÇALIŞTIĞINDA OTOMATIK KAPANAN PERDE

Proje Adı: Projeksiyon çalıştığında otomatik kapanan perde

Proje Amacı: Projeksiyon cihazının çalışması için düğmeye basıldığında otomatik olarak kapanan perde yapmak

Giriş: Projeksiyon cihazı, içinde bulundurduğu lamba (ışık kaynağı) sayesinde, harici bir kaynaktan (bilgisayar, medya oynatıcı vs) aldığı video sinyalleri aracılığıyla elektronik ve optik donanımlar kullanarak ışığı filtre eder veya polarizasyonunu değiştirerek görüntü oluşturur. Işık kaynağı (lamba), lens ve elektronik elemanlardan oluşur. CRT, LCD, DLP gibi farklı görüntü elde etme teknolojilerine göre adlandırılır.

Projeksiyon Cihazında Görüntünün Oluşum Aşamaları

– Işık kaynağından yola çıkar

– Yoğunluk ayarlayıcı filtrelerden geçer

– Renkler ayrıştırılır

– Ayrıştırılan renkler yansıtılır

– Birleştirici tüpte toplanır ve prismada son şeklini alır

– Lens yardımıyla yansıtılır.

Burada renklerin ayrıştırılmasında, ışığın lense yansıtılmasında farklı teknolojiler kullanılır, yada renklerin kaç kontrolcü ile ayrıştırıldığına göre teknolojiler yeni adlar alır.

Projeksiyon cihazlarının gerçek kullanım alanları özellikle okularda, toplantı salonları ve seminerler salonları gibi kalabalık bir topluluğa hitap ederken herkesin rahatlıkla görebileceği gibi bir ortam sunmaktır. Projeksiyon cihazı üreten şirketler zamanla teknolojilerini yükseltmiş ve artık yüksek çözünürlükte hatta 3d üç boyutlu cihazlara kadar gelişimini tamamlamıştır.

Kullanılan yöntem: Çalışmada bilimsel işlem basamakları uygulanmıştır. (Kontrollü deney, gözlem yapma,maket ortamı hazırlama,motor düzenini yerleştirme,çalışmayı kontrol etme, ilişkilendirme ve karar verme, iletişim yöntemleri kullanılmıştır.)

Sınıf içindeki projeksiyon cihazlarının incelenmesi ile işe başlanmıştır.Araştırmalar ve incelemeler sonunda bir projeksiyon cihazının nasıl çalıştığına dair bir kanaate ulaşılmıştır ve uygulamaya başlanmıştır.Öncelikle 60cm-60cm ebatlarında bir karton kutu en üstü kesilerek ve yanlardan pencereler açılarak bir sınıf modunda düzenlenmiştir.Daha sonra projeksiyonu temsil etmek üzere bir ışık kaynağı tedarik edilerek karton kutunun bir yüzüne monte edilmiştir.Monte edilen ışık kaynağının ışığını yansıtacağı beyaz bir perdede tam karşısına gerilmiştir.Perdenin ucuna oyuncak arabadan çıkarılan motor monte edilerek bir kablo yardımıyla ışık kaynağı düğmesine ulaştırılmıştır.Bu kablo ile ışık kaynağı açılınca perdenin kapanmasını sağlanmıştır.Işık kaynağına ulaştırılan ikinci bir kablo ise ışık kaynağı kapatılınca perdenin açılmasını sağlayacak şekilde monte edilmiştir.Yapılan denemeler ile projeksiyon cihazı ile perdenin uyumlu çalışması gözlenmiştir.

Proje Bütçesi: Oyuncak araba motoru 5 TL

Kablo 1 TL

Işık kaynağı 3 TL

Toplam 9 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: 14 Kasım-28 Kasım Literatür taraması

3 Aralık -31 Aralık Projenin uygulanması

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi:Işık kaynağına kablo ile bağladığımız motor sayesinde projeksiyon cihazı açılıp kapanırken herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan perdeler kendiliğinden açılıp kapanmıştır.

Bu teknolojik uygulama sayesinde sınıf içinde hem zamandan kazanılmıştır hem de öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgileri arttırılmıştır.

Kaynaklar:

Fen bilgisi öğretimi Doç.Dr. Fitnat KAPTAN İstanbul 1999

www.projeksiyon-tr.com

www.aklibol.com/teknoloji/projeksiyon-cihazi-nedir-neye-yarar

www.boyutdijital.com/projeksiyon-cihazı-nedir

www.malatya.meb.gov.tr

www.inonu.edu.tr
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri