Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü Açılışı

Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar’ın katılımı ile, Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü’nün Açılışı gerçekleştirildi.

İçerisinde bilim ve sanat eğitim merkezi (BİLSEM), anaokulu, fen lisesi ve öğrenci pansiyonu bulunan Nobel ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın isminin verildiği eğitim kampüsü törenle hizmete açıldı.

Törene Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve davetliler katıldı.

Ar-Ge merkezi olarak tasarlanan kampüste lise düzeyindeki tüm öğrenciler, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilecek. 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine 497 öğrenciyle başlayacak olan BİLSEM’de 14 derslik, biyokimya, mekatronik, havacılık, dron, animasyon, filoloji, arkeoloji, yaratıcılık ve yazarlık atölyeleri bulunuyor. Anaokulu, 4 derslik ve yemek salonundan oluşurken fen lisesinde ise 12 derslik, ayrıca fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, bilim teknoloji sınıfı, müzik atölyesi, 4 bin kitap kapasiteli kütüphane, çok amaçlı salon, tam donanımlı revir yer alıyor. Kampüste ayrıca, 30 odalı 90 öğrenci kapasiteli jimnastik salonu, seminer ve sinema salonu, 2 adet kütüphaneli etüt odası, lobi dinlenme salonu, 120 kapasiteli yemekhane ve tam donanımlı kız öğrenci pansiyonu bulunuyor.

Törende konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, “Nice Aziz Sancarlar yetiştirmek için son 20 yılda devasa bir eğitim seferberliğine tanıklık ettik.” dedi ve şöyle devam etti: “Bugün heyecan duyduğum anlardan birine şahitlik ediyoruz. Bakanlığım döneminde en keyif aldığım karar bu kampüse Aziz Sancar adını vermekti. Aslında bu kampüs mesleki teknik Anadolu Lisesi olarak kurgulanmıştı. Burayı gezmeye geldiğim zaman ‘Burası Aziz Sancar hocamıza yakışır.’ dedim. MEB’de ilk defa bir uygulama otelinin pansiyonu olan, özellikle kız çocuklarına pozitif ayrımcılık yapılan bir kampüs yapıldı. MEB olarak nice Aziz Sancarlar yetiştirmek için tüm hükûmetler yatırımlar yaptılar ancak son 20 yıl devasa eğitim seferberliğine tanıklık ettik.”