PANDEMİ DÖNEMİNDE EVE KAPANDIK AMA ETWİNNİNG İLE EĞLENEREK ÖĞRENMEYE YİNE DE DEVAM ETTİK…

Ankara  Mamak Şair Nedim İlkokulu 2/D sınıfı öğretmeni Yağmur Ateş Covid19  Pandemi döneminde eTwinning projeleri ile öğrencilerinin aktif katılımları ile gerçekleştirdikleri  üç projeyi hayata geçirdi. Kurucusu olduğu “Nesilden Nesile Kültürümüz”, ortaklarından olduğu “Teknoloji-Tasarım” ve “Atamızın İzinde” eTwinning Projeleri ile  2020-2021 Eğitim –Öğretim sürecini daha keyifli ve eğlenceli hale getirmeyi başardı. Projelerde farklı şehirlerden 35 öğretmen ve Azerbaycan’dan 5 okul yer alıyor.

 

Ankara Şair Nedim İlkokulu 2/D Sınıfı öğretmeni Yağmur Ateş ile Erzurum Abdurrahman Gazi İlkokulu Öğretmeni Hülya Mete Atik’in  kurucu ortağı olduğu farklı şehirlerden 10 öğretmen ve Azarbaycan’ dan 3 okul  NESİLDEN NESİLE KÜLTÜRÜMÜZ projesi ile unutulmaya yüz tutmuş, bir milleti millet yapan gelenek ve göreneklerin yeniden canlandırılarak, kültürel öğelerimizin gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir.

Nesilden Nesile Kültürümüz projesi kapsamında unutulmaya yüz tutmuş sözlü kültürümüzün parçası olan ninnilerimiz, manilerimiz öğrenciler tarafından öğrenilip seslendirildi. Nasreddin Hoca fıkraları ile de yeri gelip çocuklar fıkra anlatıcısı oldular.  Yöresel yemeklerimiz yapıp, kilimler dokundu, mangala oyunu oynayıp, ebru sanatını öğrendiler. Beştaş gibi sokak oyunları anne babalarla arkadaş olunup yeri geldi evlerimizde oynanarak eğlenceli zamanlar geçirildi. Ayrıca üç proje ile teknoloji okur-yazarlığı becerileri öğrencilere kazandırılmaya çalışıldı.

Teknoloji –Tasarım Projesi kapsamında  STEM etkinlikleri ile  öğrencilerin 21. yy becerilerini kazanmaları amaçlandı. Yapılan etkinlikler ile geleceğin bilim insanlarını yetiştiren bilim yolculuğuna çıkıldı. Yaparak yaşarak öğrenen öğrenciler, evlerindeki  atık malzemeleri kullanarak gece lambaları, fotoğraf çerçeveleri  tasarladılar, hayal ettikleri kendi oyuncaklarını kendileri yaptılar. Öğrenciler ailelerinin de desteği ile evde kaldıkları bu dönemlerde hem eğlendiler hem de pek çok beceriyi kazanma olanağı buldular.

“Atamızın İzinde” Projesi ile Atatürk’ü daha yakından tanıyıp yaptığı yenilikleri öğrenciler. Okulların kapalı olduğu bu eğitim-öğretim yılında belirli gün ve haftaları evde de olsa aktif şekilde kutladılar.

https://www.blogger.com/blog/posts/2564331485805300911
https://www.blogger.com/blog/posts/2126184520944046263
https://www.blogger.com/blog/posts/1514028611916245364