ORTAOKULLAR ARASI BİTKİSEL ATIK YAĞ TOPLAMA YARIŞMASI

ORTAOKULLAR ARASI BİTKİSEL ATIK YAĞ TOPLAMA YARIŞMASI

YARIŞMANIN HEDEFİ:

Bornova Belediyesi, ortaokullar arasında çevre bilincini geliştirmek ve çevreye zarar vermeden yaşamanın yollarını ilçemizde uygulamak amacıyla Bitkisel Atık Yağ toplama çalışmasını genişleterek çevreye ve gelecek nesillere yatırım yapmaktadır. Belediyemiz tarafından başlatılan bu yarışma ile bitkisel atık yağlar ücretsiz olarak toplanacak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış firmalarda biodizel ve bioelektriğe dönüşümü sağlanacaktır. Böylelikle gelecek nesillere daha temiz yaşanılabilir bir çevre bırakırken ekonomiye katkı sağlanmış olacaktır.

YARIŞMANIN KAPSAM ve ŞARTLARI:

a) Bitkisel atık yağ toplama yarışması; Bornova Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmekte olup ilçemiz sınırları içerisinde bulunan tüm ortaokullar iştirak edebilecektir.

b) Yarışmaya katılmak isteyen Bornova ilçesi sınırları içerisindeki ortaokul öğrencileri bitkisel atık yağları okullarında bulunan atık yağ toplama bidonlarında biriktireceklerdir.
c) Okullardaki atık yağ toplama bidonları okul binası içinde, öğrencilerin kolaylıkla ulaşabilecekleri, okul yönetimi tarafından belirlenen bir yerde bulunacaktır.
d) Okullardaki atık yağ toplama bidonu dolduğu takdirde toplanan bitkisel atık yağların alınması için okul yönetimi 999 29 29 (Dahili:2204-2208) numaralı telefondan Bornova Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nü arayarak lisanslı atık yağ toplama firmasının okullarına yönlendirilmesi sağlanacaktır. Firma yağları teslim alırken, okul yönetimine aldığı atık yağ miktarı ile ilgili bir form bırakacaktır. Okullar bu formları dosyalayacaklardır. Bitkisel atık yağların firma tarafından okullardan alımı 18.05.2018 tarihine kadar tamamlanmış olacaktır.
e) Bitkisel atık yağ toplama bidonlarına bitkisel atık yağların dışında bir madde döküldüğünün tespiti halinde okul değerlendirilme dışında bırakılacaktır.
f) Okullar topladıkları bitkisel atık yağlara istinaden kendilerine atık yağ firması tarafından verilen atık yağ teslim formlarını içeren dosyayı en geç 18.05.2018 tarihine kadar Bornova Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bırakabileceklerdir. Bu tarihten sonra getirilen dosyalar teslim alınmayacaktır.

DEĞERLENDİRME:

Yarışmanın sonucunu Belediyemiz tarafından oluşturulan bir komisyon belirleyecektir. Yarışmanın sonucu, her okulun teslim ettiği dosyadaki yağ teslim formlarında yazan bitkisel atık yağların miktarı toplanarak hesaplanacaktır. En çok bitkisel atık yağı toplayan ilk 3 ortaokul Belediyemiz tarafından ödüllendirilecektir. Yarışmanın sonucunun duyurulması ve ödüllerin teslimi 2018 yılı Haziran ayı içerisinde Belediyemiz Çevre Günü etkinlikleri kapsamında yapılacaktır.

ÖDÜLLER:

• Birincilik Ödülü: Masa tenisi ve raket seti
• İkincilik Ödülü: İkişer Adet Futbol, Basketbol ve Voleybol Topları
• Üçüncülük Ödülü: Üç Takım Badminton Seti

İLETİŞİM:

Bornova Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü
Ergene Mah. 2 Sok. No:7 Kat:5 Bornova Belediyesi Ek Hizmet Binası Bornova/İZMİR
Telefon: (232) 999 29 29 Dahili: 2204-2208-2202