ORMAN YANGINLARINA BİR DE BİLİMSEL BAKALIM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
ÜLKEMİZDE BİR TÜRLÜ ENGELLENEMEYEN ORMAN YANGINLARININ TOPRAKTAKİ VERİMLİLİĞİ NASIL AZALTTIĞIN,KİMYASAL VE BİYOLOJİK ANLAMDA DENEY VE ARAŞTIRMALARLA İSPATLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
DÜNYADA VE ÖZELLİKLE DE TÜRKİYE?MİZDE BİR TÜRLÜ ÖNÜNE GEÇİLEMEYEN ORMAN YANGINLARININ TOPRAĞA VE CANLILARA NE KADAR ZARAR VERDİĞİNİ BASİT VE ANLAŞILIR DENEYLERLE İSPATLAYARAK HALKIMIZI ÖNCELİKLE DE BUGÜN İLKÖĞRETİM ÇAĞINDA OLAN YARININ BÜYÜKLERİ ARKADAŞLARIMIZA UYGULAMALI OLARAK ANLATMAYI HEDEFLİYORUZ.

PROJE ÖZETİ:
BUNU YAPARKEN YANMIŞ VE YANMAMIŞ İKİ ÇEŞİT TOPRAK ÖRNEĞİ ELDE EDEREK BU TOPRAK ÖRNEKLERİNİN PH, ÖLÇÜMÜ MİKROSKOPLA CANLI TARAMASI VE FOTOĞRAFLANDIRILMASI,SU TUTUCULUĞU VE FASULYE YETİŞTİRİLMESİ GİBİ ARAŞTIRMA VE DENEYLERLE İKİSİ ARASINDAKİ GÖRÜNÜŞTEN ÇOK BİLİMSEL VE GÖRÜNMEYEN FARKLILIKLARI ORTAYA KOYMAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1-BİR METREKARELİK BİR ALANI KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE YAKARAK HEMEN SÖNDÜRDÜK. 2-YANMIŞ ALANDAN ALDIĞIMIZ TOPRAK VE HEMEN YANINDAN ALDIĞIMIZ TOPRAKLARA AYNI TÜR BİTKİLERİ AYNI ŞARTLARDA EKTİK. 3-İKİ BİTKİYE DE AYNI ŞARTLARDA BAKARAK SEKİZ HAFTA BİTKİLERİN GELİŞİMİNİ GÖZLEMLEMEYİ PLANLAMIŞTIK ANCAK YANMIŞ BÖLGEDEN ALDIĞIMIZ TOPRAKTA YETİŞTİRMEYE BAŞLADIĞIMIZ BİTKİNİN 3 HAFTA İÇERİSİNDE ÖLDÜĞÜNÜ GÖRDÜK DİĞER BİTKİMİZİN GELİŞİMİNİ HALA GÖZLEMLEMEYE DEVAM EDİYORUZ. 4-İKİ TOPRAĞIN SU TUTUCULUKLARINI TESPİT ETTİĞİMİZDE YANMIŞ TOPRAĞIN SU TUTUCULUĞUNUN ÇOK AZ OLDUĞUNU BU YÜZDEN DE BİTKİNİN YETERİNCE SU ALAMADIĞINI TESPİT ETTİK. 5-BİTKİLERİMİZİN GELİŞİM GRAFİKLERİ VE TOPRAKLARIN BAZI ÖZELLİKLERİNİN GRAFİKLERİNİN ÇİZİMLERİNİ DE PROJEMİZİN POSTERİNDE SİZLERLE PAYLAŞABİLİRİZ. 1-SAF SU İLE TOPRAKLARIN DAMLALIKLARLA SULAMALARI YAPILARAK MİLİLİTRE CİNSİNDEN SU TUTUCULUKLARI TESPİT EDİLDİ. 2-TOPRAKLAR MİKROSKOP İLE İNCELENEREK YANMIŞ TOPRAKTAKİ ORGANİZMALARIN YOK OLDUĞU GÖRÜLDÜ. DİĞER TOPRAĞIN CANLILAR BAKIMINDAN DA ZENGİN OLDUĞU GÖRÜLDÜ. PROJEMİZİN EKİM AYI BOYUNCA ARAŞTIRMA VE OLUŞTURMA BASAMAKLARI YAPILDI, KASIM VE OCAK AYLARI İÇERİSİNDE PROJE YUKARIDAKİ BASAMAKLARLA YAPILARAK YAZILMASI TAMAMLANDI. BİTKİLERİMİZİN BAKIMINA HALEN DEVAM ETMEKTEYİZ. ÇÜNKÜ SUNUMDA MAKET OLARAK KULLANMAYI PLANLIYORUZ. PROJEMİZE YÜZ YİRMİ YENİ TÜRK LİRASI DEĞERİNDE BÜTÇE KULLANDIK.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin