Ana SayfaÖzel Ders BlogNobel Ödülü Nedir? Hangi Alanlarda ve Kimlere Verilir?

Nobel Ödülü Nedir? Hangi Alanlarda ve Kimlere Verilir?

Nobel Ödülü, İsveçli kimyager, mühendis ve sanayici Alfred Nobel tarafından oluşturulan bir ödüldür. Nobel’in vasiyeti gereği, ödül, fizik, kimya, tıp veya fizyoloji, edebiyat ve barış alanlarında çalışmalarıyla insanlığa büyük katkılar sağlayanlara verilir.

Nobel Ödülleri, Nobel Vakfı tarafından finanse edilir ve her yıl 10 Aralık’ta Stockholm’de Nobel Ödül Töreni’nde sahiplerine verilir. Ödülün yanı sıra, her dalda kazananlar ayrıca para ödülü de alırlar.

Nobel Ödülleri, disiplinlerarası çalışmaları teşvik etmek ve insanlığın yararına olan çalışmaları desteklemek amacıyla verilir. Nobel Komitesi, her dalda kazananları seçmek için dünya çapındaki akademisyenlerden oluşan bir jüri tarafından belirlenir.

Nobel Ödülleri, tarihte birçok önemli kişiye verilmiştir. Fizik alanında Albert Einstein ve Marie Curie, kimya alanında Dmitri Mendeleev ve Linus Pauling, tıp ve fizyoloji alanında Alexander Fleming ve Jonas Salk, edebiyat alanında Ernest Hemingway ve Gabriel Garcia Marquez, barış alanında Martin Luther King Jr. ve Nelson Mandela gibi isimler ödül kazananlar arasındadır.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.