NASA, 18 yaş altı öğrenciler arası tuvalet tasarım yarışması

yarışma
NASA yarışmas

NASA ‘uzay tuvaleti’ yarışmasını kazanana 35 bin dolar ödül veriyor.

Artemis projesi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı bir görev gerçekleştirmeyi planlayan NASA, astronotların kullanacağı tuvalet için tasarım yarışması başlattı.

Yarışma son başvuruları 17 Ağustos’ta.

2024 yılında yapılması planlanan insanlı Ay görevini tamamlayan ekip daha sonra 2030’lu yıllarda hayata geçmesi beklenen ilk insanlı Mars görevinde yer alacakları belirtildi.

Çocuk Kategorisi
Astronotların 2024’te Aya geri dönmesine yardım edin! NASA, hem yerçekimi hem de ay çekiminde çalışacak bir tuvalet için yeni tasarımlar arıyor.

Yeni nesil uzay kaşiflerini, mühendisleri ve bilim adamlarını teşvik etmek istiyoruz ve öğrencilerin bu tasarım problemini yetişkinlerle aynı kısıtlamalar olmadan düşünebileceklerini biliyoruz.

Bu kategorinin amacı genç katılımcılarımızı heyecanlandırmak ve STEM projeleri ve özellikle de ay tuvaletleri hakkında düşünmektir. 15 yaş ve üzerindeyseniz ve teknik değer konusunda bir fikriniz olduğuna inanıyorsanız, ana Teknik kategorinizde sizin adınıza ebeveyninizin veya velinizin tasarım konseptinizi göndermesini öneririz .

Çocuk kategorisine başvurmak için 18 yaşından küçük olmalısınız. 12 yaşından küçükseniz bir ebeveyn kaydınızın olması ve sizin adınıza göndermeniz gerekir.

Junior kategorisindeki en iyi üç katılımcının her biri halka tanıma ve resmi NASA logolu bir ürün alacak.

As NASA prepares for our return to the Moon, innumerable activities to equip, shelter, and otherwise support future astronauts are underway. These astronauts will be eating and drinking, and subsequently urinating and defecating in microgravity and lunar gravity. While astronauts are in the cabin and out of their spacesuits, they will need a toilet that has all the same capabilities as ones here on Earth. NASA is calling on the global community for their novel design concepts for compact toilets that can operate in both microgravity and lunar gravity. These designs may be adapted for use in the Artemis lunar landers that take us back to the Moon. Although space toilets already exist and are in use (at the International Space Station, for example), they are designed for microgravity only. NASA’s Human Landing System Program is looking for a next-generation device that is smaller, more efficient, and capable of working in both microgravity and lunar gravity. This challenge includes a Technical category and Junior category.

Award: Technical – $35,000 in total prizes; Junior – public recognition from NASA and from HeroX, a winner’s certificate, and an item of official NASA-logoed merchandise

Open Date: June 25, 2020

Close Date: August 17, 2020

Frequency: Once

For more information, visit: https://www.herox.com/LunarLooJr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

6 + 14 =