MİNİK YÜREKLERİN DOĞA SEVGİSİ

YAŞLARI KÜÇÜK, PROJELERİ BÜYÜK

Cahit Kural İlkokulu öğrencilerinin yaşları küçük ancak projeleri büyük. e-Twinning projesi yürüten minik yürekler  “doğayı dinliyor.”

Yaşları küçük projeleri büyük

3 ülke 7 şehir ortak projesi

Farklı şehir ve ülkelerden (, İlkay DURU Tepebaşı Cahit Kural İlkokulu ESKİŞEHİR, Öznur TİRYAKİ Tepebaşı Cahit Kural İlkokulu ESKİŞEHİR, Mesut YILDIRIM  Aşık Veysel İlkokulu Şarkışla/SİVAS,  Mesut ŞAHAN ŞASM Cumhuriyet İlkokulu Mucur/KIRŞEHİR, Ayşe Eriç BÖLGE Barbaros İlkokulu Gölcük/KOCAELİ, Fatma ATEŞ Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu Merkezefendi/DENİZLİ, Seda TUNCULAR Atatürk İlkokulu Çorlu/TEKİRDAĞ, Birsen EREN 75. Cumhuriyet İlkokulu Yenipazar/BİLECİK, Yeter ÖZDAMAR Hasan Öztimur İlkokulu Yıldırım/BURSA, Safa BOZDAĞ Özel Atayurt Okulları ESKİŞEHİR, Simona Bakova Vranov Nad Topľou, SLOVAKYA,Dhurata PASHAJ Shkodër, ARNAVUTLUK, Kamala İSMAYİLZADE Lankaran, AZERBAYCAN ) ortaklarında yer aldığı projede öğrenciler birçok etkinlik gerçekleştirdiler.

ATIK MALZEMLERİ DEĞERLENDİRDİLER

Öğrenciler bu kapsamda öğretmenleri rehberliğinde atık malzemelerinden  geri dönüşüm kutuları, rulo kağıttan görsel sanat çalışmaları,  evlerinde bulunan kullanmadıkları giysilerden ”çanta” tasarladılar. Sonbaharda yapraklarla “Sonbahara Veda” görsel sanat çalışması yaptılar. Rüzgar gülleri yaparak yeşil (temiz ) enerjinin  farkına vardılar.  Maske, mesafe kurallarına uyarak kendileri için uygun saatlerde doğa yürüyüşü yaptılar. Geri dönüşüm malzemelerinden saksı yapıp çiçek ektiler.  Yine evlerinde bulunan atık malzemelerle “kukla” yapıp o kuklaları “doğa” hakkında konuşturdular. Yiyecek atıkları ile sokak hayvanlarını beslediler. Web2 araçlarını kullanmayı öğrenerek kendi logo ve afişlerini yaptılar,  çevre konulu kitaplarını tasarlayarak projeyi tamamladılar. Proje sonunda öğrenciler karışık ülke takımları oluşturarak HAVA, SUTOPRAK kirliliği üzerine kitap yazdılar. Final ürünü olarak ta  yine atık malzemelerden ritim aletleri yaparak DÜNYANIN BİR DİLİ OLSA şarkısına eşlik ettiler.

Tanışıp kaynaşarak kitap yazdılar

Projenin rehber öğretmeni İlkay Duru ( Proje Kurucusu ) ve Öznur Tiryaki “Yüz yüze ve uzaktan eğitim sürecinde güzel bir amaç uğruna yapılan bu projede yer almaktan çok mutluyuz. Zorlu geçen bu süreçte öğrencilerimiz evlerinde aileleri ile birlikte bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşadılar. Öğrencilerimiz logo ve poster hazırlamayı öğrendiler.Web2 araçlarını tanıyıp onlarla çalışmalar yaptılar. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden öğrenci arkadaşları ile tanışıp sohbet etme fırsatı yakaladılar. En öenmlisi de projede yaptığımız çalışmalar öğrencilerimizde davranış haline geldi. Bu gerçekten projenin amacına ulaşığının kanıtı. Her yeni çalışma onların ufuklarını daha da açıyor ve bu bize büyük bir keyif veriyor. Projemiz  öğrencilerimizde mutlaka güzel izler bırakacaktır“ diye konuştular. İlkay Duru ve Öznur Tiryaki projede kendilerine destek vererek katılım sağlayan öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Çalışmalarımızdan örnekler:

Ritim çalışmalarımız

Rüzgâr güllerimiz

Atatürk’ün Doğa sevgisi

Kuklalardan Geri Dönüşüm Hakkında Bilmediklerimiz https://twinspace.etwinning.net/121012/pages/page/1236204

Safer İnternet Day https://twinspace.etwinning.net/121012/pages/page/1374463

Hava Kirliliği Konulu Kitabımız https://read.bookcreator.com/4w6HoQVHePNLICn6vuEXRkpxhfC3/ExBZPgsbTXSuRKw4xg_MYQ

Toprak  Kirliliği Konulu Kitabımız https://read.bookcreator.com/e8zEayh649eV3dfvQ2dSCEKRHPL2/hyu7ih-MQmCh-rH-HAkWMQ

Su Kirliliği Konulu Kitabımız https://www.storyjumper.com/book/read/102902136/BR-DAMLA-SU

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × three =