Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor – KODU Cup Türkiye finali

Habitat Derneği’nin, QNB Finansbank ve Microsoft Türkiye ile iş birliğiyle çocukları geleceğin teknolojilerine hazırlamak ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak amacıyla düzenlediği “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor – KODU Cup Türkiye 2018“ finali 10 Eylül Pazartesi günü QNB Finansbank Kristal Kule’de gerçekleşti. “Uzayda Yaşam” temasıyla düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin dört bir yanından katılan 100’den fazla ekip kıyasıya yarıştı. Kaybedenin olmadığı, yarışmaya katılan her çocuğun farklı deneyimler ve kazanımlar edindiği etkinlikte iki farklı yaş kategorisinden takımlar katıldı. 10 farklı takımın finale kaldığı yarışma boyunca çocuklar kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp, jürinin sorularını yanıtladı.

Finalde 8-11 yaş grubunda; Amasya’dan Harşena, Antalya’dan 3 Kafadar ve Team Kodist, İstanbul’dan Simurg Juniors, Adana’dan Alpha Knights takımları yarıştı. 12-14 yaş grubunda ise Ankara’dan Dream Unity, Kocaeli’den Fatih’in Yıldızları, İzmir’den Koduzay, Team XX ve The Power of Infinity takımları yarıştı. Yarışma sonuçlarını; Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu açıklayarak ilk üçe giren takımlara ödüllerini verdi. Kodu Cup Türkiye 2018’de 8-11 yaş kategorisinde Adana Vakıfbank Ortaokulu’ndan Alpha Knights ve 12-14 yaş kategorisinde Kocaeli Fatih Ortaokulu’ndan Fatih’in Yıldızları birinci oldu ve dereceye girenlere Kodu Cup kupası verildi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu da yaptığı konuşmada, “Microsoft olarak tam 25 yıldır, Türkiye’de teknolojimizle toplumsal yaşamın her alanına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Teknoloji eğitimi bu alanların başında geliyor. Kodlama eğitimi ile kazanılan beceriler ve düşünme yeteneği, bu yetkinliklerin sağlanmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle, kod yazan çocukların özgüvenli sunumlarını her zaman büyük bir keyifle ve gururla izliyoruz.

“Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesi kapsamında eğitimlerin başladığı Haziran 2015’ten bugüne Siirt’ten İstanbul’a toplam 28 farklı ilde; 8-14 yaş arasındaki çocuklara, sınıf ortamında sekiz saatlik “KODU Programlama Dili” eğitimi verildi ve 20 bin çocuğa ulaşıldı. Hedefimiz bu eğitimlerle 25 bin çocuğumuza ulaşmak. Çocuklarımıza imkân verildiğinde geleceğe ne kadar hazır olduklarını görüyoruz. Zeki ve yaratıcı düşünen bir nesle tanıklık etmek hepimize umut oluyor. Bu umutla, Microsoft Türkiye olarak, eğitime dayalı tüm projelerimizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz” dedi.

habitatdernegi.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.