MERSİN ÇEVRE KONGRESİ

Mersin’de düzenlenecek olan XVII. Akdeniz Oyunları 24 ülkeden 6.000 sporcu ve yönetici ile 5.000 gönüllünün katılacağı dev bir organizasyon olacaktır. Organizasyonun ülkemize ve şehrimize yakışır nitelik ve içerikte yürütülmesi için gerekli bütün hazırlıklar devam etmektedir.

XVII. Akdeniz Oyunları Çevre Hizmetleri Departmanı ve Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu Çevresel farkındalık kazandırılması amacıyla birçok ortak etkinlik planlamaktadır. Bu planlamalardan en önemlisi de Çevre Kongresi organizasyonudur. Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu tarafından ilki 14 – 15 – 16 Mart 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan Mersin Çevre Kongresi, çevresel önem taşıyan konuları ve güncel çevre sorunlarını ele almayı hedeflemektedir.

Doğal ve sağlıklı bir çevrede yaşamak her canlının hakkıdır. Çevre sorunlarının gittikçe arttığı ve her gün bir yenisinin bunlara eklendiği günümüzde, sorunları tartışmak, bilimsel yaklaşımla çözüm önerilerini ortaya koymak ve özellikle üniversite öğrencilerinde çevresel farkındalık yaratmak Mersin Çevre Kongresinin ana temasını oluşturmaktadır.

Türkiye’deki Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin, bilgi birikimlerini kongrede paylaşabilmeleri ümidi ile katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

Prof.Dr.K.Süha AYDIN Prof.Dr.Yüksel ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr.Mutlu YALVAÇ Halil KALAYCİ
Mersin Üniversitesi Rektörü Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı (17. Akdeniz Oyunları Çevre Hizmetleri Departmanı Direktörü) Çevre Topluluğu Danışmanı (17. Akdeniz Oyunları Çevre Eğitimi Birim Sorumlusu) Çevre Topluluğu Başkanı (17. Akdeniz Oyunları Çevresel Farkındalık Kazandırılması Alt Birim Sorumlusu)

MERSİN ÇEVRE KONGRESİNİN AMACI:
Türkiye’nin çevre ile ilişkili alanlarda çalışma yapan ve bilgi edinmek isteyen tüm üniversite öğrencilerinin katılımını sağlamak, yaşanan çevre sorunlarına dair tartışma ortamı sağlamak, çözüm önerileri üretebilmek ve çözüm önerileri doğrultusunda ortak çalışmalar yürütmektir.
MERSİN ÇEVRE KONGRESİNİN KAPSAMI:
Mersin Çevre Kongresi, her yıl Organizasyon Komitesi tarafından belirlenen temayla ilgili akademisyen ve öğrencilerin sunumları ile toplumun çevre bilincini arttırmak ve çevre örgütlülüğünü oluşturmak.

KONGRE TAKVİMİ

Bildiri Özeti Son Gönderim Tarihi: 14 Aralık 2013
Bildiri Tam Metni Son Gönderim Tarihi: 04 Şubat 2013
Kongre Tarihi: 14-15-16 Mart 2013

MERSİN ÇEVRE KONGRESİ İLKELERİ
1. Mersin Çevre Kongresi, siyasi bir örgüte bağlı olmayıp , öğrenciler tarafından büyük ve küçük ölçekte çevre sorunlarının tartışıldığı demokratik bir platformdur.
2. Mersin Çevre Kongresi, her yıl Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu tarafından Mersin ‘de düzenlenir. Düzenleme kurulu Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu üyelerinden oluşur.
3. Mersin Çevre Kongresi Organizasyon Komitesi , her üniversiteden 2 temsilci ve Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu Yönetim Kurulu üyelerinden oluşur.
4. Mersin Çevre Kongresi’de her yıl tema Organizasyon Komitesi tarafından Eylül-Kasım aylarında belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.
5. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede tema ile ilgili akademisyen ve öğrenciler sunum yapabilirler.
6. Mersin Çevre Kongresi süresince yapılan bütün sunum ve atölye konuları öğrencilerin ortak kararı ile belirlenir.
7. Mersin Çevre Kongresi süresince üniversiteler arasındaki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek için oyunlar, geziler, film gösterimi, kokteyl vb. etkinlikler düzenlenebilir.
8. Mersin Çevre Kongresi’nin yapılış amacına uygun olarak Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu Yönetim Kurulu tarafından oy birliği ile belirlenen kurum ve kuruluşlardan sponsorluk alınabilir.
9. Mersin Çevre Kongresi’nin son günü sempozyuma katılan öğrencilerden oluşan komisyon tarafından sonuç bildirgesi hazırlanır ve kamuoyuna duyurulur.
10. Kongrenin son günü tüm katılımcılara, katılım belgesi ve basım giderleri sponsor tarafından karşılandığı durumda bildiri kitabı verilir.
11. Mersin Çevre Kongresi’nin süresi en az 2, en fazla 3 gündür.
12. Kongreye katılım ücretsizdir.

İLETİŞİM
E-posta: [email protected]

4 YORUMLAR

  1. Kongreye izleyici olarak katılmak istediğimi daha önce bildirmiştim. Kongrenin başlayacağı saat ve yapılacağı salon konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

  2. 14-15-16 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacak olan Mersin Üniversitesi 1. Çevre kongresine izleyici olarak katılmak istiyorum. Saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin