Mehmet Ali Kağıtçı Liselerarası Proje Yarışması Devam Ediyor

Mehmet Ali Kağıtçı Liselerarası Proje Yarışması Devam Ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Kocaeli Bilişim Fuarı kapsamında, 80 yıl önce kimyager bilim adamı kimliği ile SEKA Kağıt Fabrikasını kurarak, su ve buhar gücünün verimli kullanımı ile kağıt üretimini gerçekleştiren Mehmet Ali Kağıtçı anısına, liselerarası proje yarışması düzenlendi.

Teknik danışmanlığı TÜBİTAK BİLGEM tarafından gerçekleştirilen, lise, mesleki ve teknik eğitim liseleri öğrencilerine yönelik Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’nın konusu, geçmişten gelen değişim ve dönüşümlerin günümüzde geldiği son nokta olan Dijital Dönüşüm ( Sanayi 4.0 ) olarak seçildi.

Yarışmanın Jüri Heyeti, Kocaeli Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK BİLGEM’den, yarışma konusu ile ilgili alanlarda araştırma ve akademik çalışmaları bulunan öğretim üyeleri ve araştırmacılardan oluşturuldu.

Yarışmanın 1. ve 2. Aşama (final) değerlendirmeleri, 10-11 Kasım 2017 tarihlerinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Jüri heyeti önünde, ön değerlendirme aşamasını geçen 20 projenin sunum, mülakat ve gösterimleri sonrası değerlendirmeler tamamlandı. Yarışmada dereceye giren projeler Kocaeli Bilişim Fuarı’nda açıklanacak, ödül ve sergilemeye hak kazanan projeler fuar süresince, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde görülebilecektir.

Yarışma, öğrencileri bilimsel ve teknolojik çalışmalara özendirmek, araştırma ve geliştirmeye yöneltmek, bilim ve teknoloji insanı olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacını taşımaktadır.

Yarışma konusu olarak Dijital Dönüşüm ( Sanayi 4.0 ) konularının seçilmesinin nedeni ise; bu alanların yakın gelecekte yaşamın her alanında dönüşüme sebep olarak daha da etkinleşmesi beklendiğinden, gençlerde ve toplumda farkındalık yaratmak, tanıtmak, bu alanlarda çalışmaya teşvik etmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

2 × 1 =