Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması

Model Uçak Eğitimi ve Yarışması

Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması

Bu faaliyet ile havacılığın topluma tanıtılması, bilgilendirme ile sevdirilmesi ve farkındalık yaratarak bilgi düzeyinin arttırılması amaçlanmıştır. Lise öğrencilerinin gerek öğrenim hayatları boyunca gerekse bu tür programlarda öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta uygulayarak sonuçlarını görebilmeleri ve farklılıkları değerlendirebilmeleri ilerleyen yaşamlarından başarılı olabilmeleri için oldukça önemlidir. “İGA Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması” kapsamında takım olarak başvuracak lise öğrencileri, elektrik motorlu model uçak eğitimi alacak, eğitim akabinde uçaklarını belirlenmiş kuralları yerine getirecek şekilde tasarlayacak ve üretimini yaptıktan sonra uçuracaklardır.

Başvuran takımlar yarışmaya katılabilmek için kamp öncesinde online eğitim alarak hem model uçak konusunda bilgilendirilecek hem de rapor hazırlamayı öğreneceklerdir. Eğitim sonucunda uçurmayı planladıkları Model Uçaklarının kavramsal raporunu hazırlayacak ve o raporun içeriğine göre değerlendirilecek ve seçilecektir. Seçilen takımlar yaz okulu kapsamında İTU Uçak ve Uzay Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilecek olan teorik ve pratik eğitimlere katılarak model uçaklarını yarışmaya göre tasarlayacak ve üreteceklerdir. Teknofest İstanbul kapsamında yarışma finali gerçekleşecek, bu uçuş bölümünde bir görev yerine getirilecektir. Değerlendirme bir danışma kurulu (Eğitim ve Yarışma Paydaşları, Havacılık Sektörü ve diğer ilgili makamlardan gelen yetkin kişilerin bulunduğu jüri ekibi) tarafından yapılacaktır.

Bu çalışma ile öğrencilere eğitim ile edindikleri kazanımları pratiğe dönüştürme fırsatı verilecektir. Bu amaçtan hareketle Türkiye genelinden seçilecek liselerden gelen takımların katılım göstereceği “İGA Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması” adı altında bir program hazırlanmıştır.

İGA, İstanbul Teknik Üniversitesi (ITU) ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) işbirliği ile Ağustos 28 ve Eylül 20 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, eğitim ve uygulamanın iç içe geçtiği bir yaz kampı olarak hazırlanmıştır. Uçak bilimleri konusunda uzman olan İTÜ’lü öğretim üyeleri ve mühendisler tarafından verilecek teorik eğitimler devamında pratik eğitimler grup çalışmaları ile desteklenecektir. Final yarışması Türkiye Teknoloji Takımı (T3)’nın düzenlediği Teknofest kapsamında 20-23 Eylül arasında belirtilen bir günde İstanbul’da yapılacaktır.

KATILIM KOŞULLARI
Katılımlar takım olarak yapılacaktır, her bir takım dört (4) ’er lise öğrencisinden oluşacaktır. Her takım, olası bir değişikliğe karşı 1 (bir) adet yedek lise öğrencisi ile başvurabileceklerdir. Her bir takımda, takımdan sorumlu olacak bir (1)’er öğretmen yer alacaktır. Takım sorumlusu olmayan gruplar kabul edilmeyecektir. Başvuru sırasında kişisel bilgiler girilecek olup her öğrencinin “öğrenci belgesi”ni ve okul öğretmenlerinden alacağı “referans mektubu” gerekli olacaktır.

ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü*: 6.000 TL
İkincilik Ödülü*: 4.000 TL
Üçüncülük Ödülü*: 2.000 TL

*Ödüller her bir grup başına hak edilebilecek miktarı belirtmektedir.

SON GÜN : 18 MAYIS 2018