Kimya Projesi – Tütün Tozunun Isı ve Ses Yalıtımındaki Etkisi

KİMYA PROJESİ
TÜTÜN TOZUNUN ISI VE SES YALITIMINDAKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI

Tütün tozunun yalıtım malzemesi olarak değerlendirilebileceğini göstermek için günümüzde ısı ve ses yalıtımında kullanılan malzemelerle tütün tozunun yalıtımdaki etkisini karşılaştırabileceğimiz deneyler yaptık Bu deneylerin sonucunda tütün tozunun diğer yalıtım malzemelerinden daha iyi yalıtım özelliği olduğunu saptadık.

Tütünün uzun yıllardır alışılmış olumsuz kimliğinin ötesinde pek çok potansiyel kullanım alanı bulunmaktadır. Bizde bu kullanım alanlarına bir yenisini eklemek amacıyla tütün tozunu yalıtım malzemesi olarak değerlendirdik.

Tütün tozunun toz halinde yalıtım malzemesi olarak kullanımının zor olacağını düşünerek elimizdeki tütün tozunu presleyerek kalıp halinde kolay uygulanabilir hale getirdik. Bu kalıp aynı zamanda böcek ve kurtçuklara karşı dayanıklı olup bina yalıtımında kullanımı güvenlidir.

Bugün yapraklarından nikotin, saplarından selüloz, tohumlarından yağ. çiçeklerinden esans, küllerinden potasyum karbonat gibi maddeler de elde edilebilen tütünün tozunun ise yalıtım malzemesi olarak değerlendirilebileceğini ortaya çıkarmak için bu projeyi yaptık.

SAMSUN GARİP ZEYCAN YILDIRIM FEN LİSESİ
DANIŞMAN: Turgay TUNCER

öğrenciler
Fatmanur OĞUZ
Elif Burcu ÖZBULUT