KENDİ ÜRETİP KENDİSİ TÜKETEN ARABA

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : İstanbul
Okulun Adı:
Özel Bezciyan Ermeni Anaokulu,
İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Şadiye AKBAŞ
Garbis KAP
Danışman Öğretmen:
Hüseyin KARAKUŞ

PROJE AMACI:
GÜNÜMÜZDE KULLANDIĞIMIZ ARAÇ YAKITLARI HEM EKONOMIK OLARAK HEM DE ÇEVREYE YAYDIKLARI YAKIT ATIĞI MADDELER ILE YAŞAMIMIZI TEHDIT ETMEKTE VE DOĞAYI KIRLETEREK KÜRESEL ISINMAYA NEDEN OLMAKTADIRLAR. BIZLER BU OLUMSUZLUĞU GIDERMEK IÇIN DOĞAYI KIRLETECEK ATIK MADDE ÜRETMEDEN KENDI ENERJISINI KENDISI ÜRETEN BIR ARAÇ TASARLADIK.

PROJE HEDEFİ:
ARAÇLARIN HAREKETINI SAĞLAYAN VE DOĞA KIRLILIĞINE YOL AÇAN YAKITLARI KULLANMADAN ARACIN IÇERISINE KONULAN VE DOĞRU AKIMLA ÇALIŞAN BIR MOTORUN Özel Bezciyan Ermeni AnaokuluHAREKETI ILE ELDE EDILEN INDÜKSIYON AKIMINI KÖPRÜ DIYOTLAR ILE DOĞRU AKIMA ÇEVIRIP AKÜDE DEPOLADIKTAN SONRA ARABANIN HAREKETINDE KULLANMAK.

PROJE ÖZETİ:
PROJENIN ADI: KENDI ENERJISINI ÜRETEN ARAÇ PROJENIN AMACI ISE İNDÜKSIYON AKIMINI DOĞRU AKIMA DÖNÜŞTÜRÜP AKÜDE DEPOLADIKTAN SONRA DEPOLANAN ENERJIYI ARABANIN HAREKETINDE KULLANARAK EGZOZ GAZLARI ÜRETMEYEN VE DOĞA KIRLILIĞINE YOL AÇMAYAN INSAN BEYNI ÜZERINDE OLUMSUZ ETKI YARATMAYAN KÜRESEL ISINMAYA NEDEN OLMAYAN BIR ARAÇ ÜRETMEK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
16.11.2009 TARIHINDE INTERNET ARAŞTIRMALARI. KARAKÖY PASAJINDAN ELEKTRONIK MALZEMELERIN ALINIŞI. ÇEYREKOĞLU IŞ HANINDAN NEODYUM MIKNATISLARIN ALINIŞI. ÜZERINDE 800 SARIMLI BOBINLERIN BULUNDUĞU SU BORUSU IÇERISINE KÜÇÜK MOTOR BAŞLIĞINDAKI KASNAK YARDIMI ILE ILERI GERI MIL ÜZERINDE HAREKET EDEN SISTEMIN OLUŞTURULMASI. BU SISTEME KÖPRÜ DIYOTLARIN BAĞLANMASI. KÖPRÜ DIYOT ÇIKIŞLARININ AKÜYE BAĞLANMASI. AKÜ ÇIKIŞINA UZAKTAN KUMADA DEVRESI VE ARABAYI HAREKET ETTIREN MOTORUN BAĞLANMASI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
16-18 / 11 / 2009 TARIHLERINDE GEREKLI ARAŞTIRMALARI YAPTIKTAN SONRA ARAŞTIRMA MALZEMELERI KARAKÖY DEN ALDIK. . SU BORUSUNUN KALINLIĞI 1MM OLACAK ŞEKILDE ALDIRIP ÜZERINE BOBINAJJIDAN SARIM YAPTIRDIK. MIL ÜZERINE NEODYUM MIKNATISLARI YERLEŞTIRIP MILIN UÇ KISMINI ARABANIN YAN TARAFINA MONTE ETTIĞIMIZ MOTORUN KASNAĞINA BAĞLADIK. BOBINLERI KÖPRÜ DIYOTLAR ARACILIĞI ILE AKÜYE BAĞLADIK.AKÜDEN ÇIKIŞLAR YAPARAK ARABA MOTORUNA VE UZAKTAN KUMANDA DEVRE SININI BAĞLANTILARINI YAPARAK ARABAYI ÇALIŞTIRDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ARABANIN IÇ YANINA BAĞLADIĞIMIZ MOTORUN ÇALIŞMASI ILE MOTOR MILINE BAĞLI OLAN KASNAK DÖNDÜKÇE MILE BAĞLI OLAN MIKNATISLAR SU BORUSU IÇERISINDE ILERI GERI HAREKET EDERKEN HAREKETE DIK SARIM YAPILAN IKI BOBINLERDEN 10 A AKIM OLUŞTURDUK. OLUAŞAN AKIMI KÖPRÜ DIYOTLARDA DOĞRU AKIMA DÖNÜŞTÜRDÜK. BU AKIM ILE AKÜYÜ ŞARJ ETTIRDIK ÜRETILEN ELEKTRIĞI ARABANIN MOTORUNU HAREKET ETTIRMEK IÇIN KULLANDIK. ARABANIN HAREKETINI VE LAMBALARIN YAKILMASINI IKI ZAMANLI UZAKTAN KUMANDALI DEVRE ILE SAĞLADIK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ÇALIŞMALAR SONUCUNDA AKÜNÜN ŞARJ OLDUĞUNU GÖZLEMELEDIK. AKÜ ÇIKIŞLARININ MOTORA, FARLARA DOĞRU BAĞLANDIPINI GÖZLEMEDIK. ARABA UZAKTAN KUMANDA ILE ÇALIŞTIRILDIĞINDA HAREKET ETTIĞINI VE IKINCI DEVREDE ARABANIN FARLARININ YANDIĞINI GÖZLEMELEDIK. İNDÜKSIYON AKIMI ÜRETIMINDE MIKNATISLAR ILE BOBIN ARASINDAKI UZAKLIĞIN ŞARJ OLAYINDA ETKEN OLDUĞU GÖZLENDI.

KAYNAKLAR:
16 .11.2009 TARIHINDE ELEKTRIK AKIMINI ETKILERI VE INDÜKSIYON AKIMI BILGILERININ INTERNETTEN ARAŞTIRILMASI. WWW . MIKNATIS.NET ADRESINDEN MIKNATISLAR ILE ILGILI ARAŞTIRMALAR. WWW. MIKNATISTEKNIK.COM. ADRESINDE PILSIZ EL FENERI VE MIKNATISLAR ILE ILGILI ARAŞTIRMA. ELEKTRIK MÜHENDISLERINDEN VE DANIŞMAN ÖĞRETMENIMIZDEN BILGI ALMA .

PROJENİN TAKVİMİ:
16-17-18 /11/200 İNTERNET ARAŞTIRMALARI. 27.11.2009 MALZEMELERIN ALINIŞI. 11.12. 2009 TORNACI VE BOBINAJCI IŞLERI. 25.12. 2009 BAĞLANTILARIN YAPILMASI. 15.1.2010 ARABANIN DIŞ SACININ KESILMESI VE MONTAJI. 20.1.20010 ARABANIN ÇALIŞTIRILMASI.

PROJE BÜTÇESİ:
ARABA MAKETI : 300 TL SAC 100 MIKNATISLAR 150 BOBIN SARIMI 100 KÖPRÜ DIYOTLAR 4 UZAKTAN KUMANDA : 35 TOPLAM : 689 T.L

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
MADDI DESTEKLER OKUL IDARESI VE BABALARIMIZIN DESTEĞI. AKADEMIK DESTEKLER DANIŞMAN ÖĞRETMENIMIZ. ELEKTRIK MÜHENDISI. BOBINAJCI.