KAHTA BİLİM ŞENLİĞİ 2012

Öğrencilerinin bilim ve araştırmaya duyarlı hale getirilmesi ve öğrencilerin yeteneklerini görmelerini sağlanması amacıyla İlköğretim Okulları öğrencilerinin katıldığı Bilim Şenliği Kâhta Kültür Sitesinde düzenlendi. Merkez ve köy ilköğretim okullarının katıldığı şenlikte öğrenciler hazırladıkları projeleri sergilediler.

Bilim şenliğine Kâhta Kaymakamı Metin Esen, İl Garnizon Komutanı Alb. Yusuf Yalçın, Kâhta Belediye Başkanı İ.Yusuf Turanlı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Bilici, TPAO Adıyaman Bölge Müdürü Halil Murat Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, İl Milli Eğitim şb. Müdürü kazım Çoban, İlçe Jandarma komutanı Erol Beşkardeş, Kâhta İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadun Kılınç, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri ve çok sayıda seyirci katıldılar.

Programa katılanlar açılış öncesi Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibini gösterisini ve iki öğrencinin hazırladığı kısa deney gösterisini izlediler. Açılış kurdelesi kesildikten sonra öğrencilerin hazırladığı projeler gezilerek konferans salonundaki programa geçildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Yelkovan ilköğretim okulu Fen bilgisi öğretmeni Pınar Buzludağ günün anlam ve önemini anlatan konuşma yaptı. Kâhta kaymakamı Metin Esen’in konuşmasının ardından bilim şenliği slâyt gösterisi, Yahya Kemal İlköğretim Okulunun hazırladığı müzik dinletisi ve drama gösterisi sergilendi.

Kâhta İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadun Kılınç, Kaymakamlık ve ilçe milli eğitim müdürlüğünce yürütülen projelerin tanıtımını ve yapılan faaliyetlerle ilgili slâyt eşliğinde anlattı. İlk olarak “ Öğrencimiz Çaya Bekliyor “ projesinde en fazla öğrenciyi ziyaret eden okullara ödülleri verildikten sonra “ Kitap Okuma Yarışması “  projesi kapsamında ödül alan kırk dört öğrenciye çeyrek altın hediye edildi. “ Kardeş Kurum “ projesi kapsamında ise okullarımıza destek veren kurumlara plaket verildi.  “ En Çevreci Okul “ projesi kapsamında ise birinci olan birinci olan okulumuz olan Celal Bayar İlköğretim Okuluna 1500 TL, ikinci olan Koçtepe İlköğretim Okuluna 1000 TL, üçüncü olan Gazi ve Mevlana İlköğretim Okulu ise 500 TL ödül aldılar. Ayrıca en çevreci okul projesinde Vali Özbilgin İO, Mehmet Akif Ersoy İO ve Gelincik anaokuluna juri özel ödülü verildi.  “ Bilim Şenliğinde Buluşuyoruz “ projesi kapsamında birinci olan Erikli Aktoprak, ikinci olan Kubilay ve üçüncü olan Yahya Kemal İlköğretim okulu öğrencilerine ödülleri verildi.

İlçe Milli eğitim Müdürü Sadun Kılınç, Eğitim –Öğretim sürecinde ve bilim Şenliğinde vermiş oldukları destek ve sağladıkları katkılardan dolayı Belediye Başkanımız İbrahim Yusuf Turanlı, ASOS Seramik sahibi Bedir Yeni, Kâhta Petrol Turizm sahibi Salih Beyazyıldız, Dilan Bebe Tekstil sahibi Turgay Karataş, Kâhta Tekstil sahibi Ramazan Kavak, Samcan Şirketi sahibi Hacı Çetinçakmak ve Linke Tekstil sahibi Ramazan Erşahin’e plaketleri taktim edildi ve ardından Adıyaman ve Kâhta protokol üyeleri ile davetli misafirlerle öğretmenevinde yemeğe gidildi. Yemekten sonra Kültür Merkezi bahçesinde ilçemizdeki farklı branştaki öğretmenlerin beraber hazırladıkları Müzik öğretmeni Kadir Hanbay yönetimindeki THM Çok Sesli Öğretmenler Korosu Halk Dansları ve Ritim Grubunun gösterileri ile program sona erdi.