İZMİR SMD ÖĞRENCİ BİTİRME PROJESİ YARIŞMASI BAŞLADI

MERHABA İZMİR SMD ÖĞRENCİ BİTİRME PROJESİ YARIŞMASI 2017

ŞARTNAME

AMAÇ

İZMİR Serbest Mimarlar Derneği tarafından İzmir kenti mimarlık okulları arasında en iyi bitirme projelerini seçmek, yeni / genç mimarları teşvik etmek, özendirici bir ortam oluşturmak amacıyla düzenlenir.

BİÇİM VE TÜRÜ

Yarışma mimarlık alanında, İzmir kenti mimarlık okulları lisans öğrencilerine açık ve tek aşamalı olarak düzenlenmiş olup, mimarlık öğrencileri bitirme projesi yarışmasıdır.

KATILIM ŞEKLİ

Yarışmaya İzmir’deki mimarlık okullarındaki mimarlık lisans eğitimi yapmakta olan öğrenciler, güz ve bahar yarı yıllarına ait bitirme projeleri ile katılabilir.

Projeler A1 formatında dikey kullanılmış 2 pafta halinde dijital olarak teslim edilir. Sergilenmeye değer görülenler ve ödül alan projeler İzmir SMD tarafından panolara basılarak ödül töreninde sergilenir. Ödül alan projeler Serbest Mimar dergisinde basılır. Tüm katılan projeler İzmir SMD’nin web sayfasında arşivlenir.

Yarışma başvuruları web sitesi üzerinden tek aşamalı ve online olarak herhangi bir ön kayıt bulunmaksızın alınmaktadır.

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

TAKVİM

MERHABA – İZMİR SMD ÖĞRENCİ BİTİRME PROJESİ ÖDÜLLERİ her yıl düzenlenir. Yarışma her yıl haziran ayı içinde ilan edilir. Son başvuru her yıl eylül ayı ilan edilen tarihte yapılır. Duyuru İzmir SMD web sayfasından yapılır.

SEÇİCİ KURUL

Jüri beş kişiden ve bir raportörden oluşur. Beş jüri üyesinin üçünü, TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD üyelerinden seçilmiş birer kişi, diğer ikisini İzmir SMD tarafından seçilmiş akademisyen üyeler oluşturur. Jüri üyelerinden biri iki dönem üst üste jüri üyeliği yapar. İzmir Serbest Mimarlar Derneği raportörü de belirler.

2017 Seçici Kurulu

Burak ALTINIŞIK (PAÜ)

Alpay DEMİRCİ (İzmir SMD)

Umut İYİGÜN (İstanbul SMD)

Saitali KÖKNAR (KHAS)

Berna TANVERDİ (TSMD)

Dilek Safer (Raportör)

ÖDÜLLER

Jüri tarafından 3 Ödül verilir. Ayrıca 5 sergilenecek proje seçilir.

2O17 ÖDÜLÜ: Ödül alanlara 2018 yarıyıl tatilinde Atina gezisi olarak belirlenmiştir.

SON BAŞVURU TARİHİ: 24.09.2017 saat: 24.00

Projelerin en geç 24 Eylül Pazar günü, saat 24.00’a kadar Wetransfer yoluyla
izmirsmd@gmail.com
adresine 5906×4134 piksel, 150 PPI JPG/PDF olarak yüklenmesi gerekmektedir.

Teslim edilen dijital paftaların üzerinde RUMUZ bulunmalı, proje sahiplerinin kimliğini belli eden herhangi bir işaret bulunamaz.

TESLİMDE İSTENENLER

Yarışmaya gönderilecek projeler 2016-2017 öğretim yılına ait olmalıdır. Panolar, dikey kullanılan, A1 formatında basılacak şekilde ve 2 pafta halinde tasarlanacaktır. Sergide 2 pafta yan yana asılacaktır. Panoların baskısı öğrenciler tarafından değil, İzmir SMD tarafından yapılacaktır.

TESLİM EDİLECEK BELGELER

Aşağıdaki talep edilen belgeler Wetransfer yoluyla izmirsmd@gmail.com adresine gönderilecektir.

• Katılım formu
• Okuldan onaylı öğrenci belgesi
• Proje, A1, 2 pano (Projelerin 5906×4134 piksel, 150 PPI JPG/PDF olarak yüklenmesi gerekmektedir.)

TANITIM VE TİCARİ KULLANIM HAKLARI

Yarışmada ödül kazanan tasarım çizimleri ve uygulamaları, ödül kazanan yarışmacının adı da belirtilerek sergilenecektir.

Ödül kazansın veya kazanmasın yarışmaya katılan her yarışmacı, tasarımların sergilenmek amacıyla, İzmir SMD tarafından sergi ve benzeri organizasyonlarda geçici ya da sürekli olarak sergileme hakkına süresiz sahip olduğunu kabul ve taahhüt eder. Yarışmacı bu nedenle İzmir SMD’den telif veya her ne nam altında olursa olsun herhangi bir bedel talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder.

Yarışmaya katılan her projede yarışmacının kendisi tarafından tasarlanmış olması, özgün olması, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, yayınlanmamış olması ve başka bir tasarım yarışmasına katılmamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa İzmir SMD tarafından geri alınır. Ayrıca yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır. Yarışmacı, yarışmaya gönderilen tasarımların orijinal ve özgün olduğunu ve tasarımların özgün olmamasından doğacak tüm hukuki sorumluluklar ve tasarımlar ile ilgili olarak 3. şahıslar tarafından “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkındaki KHK” kapsamında yapılacak başvuruların ve tazminat taleplerinden doğacak her türlü sorumluluğun yarışmacıya ait olduğunu kabul ve taahhüt eder. Bu yarışmaya katılanlar, bu şartnamede belirlenen koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru Formu için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here