İSTER YE İSTER YAPIŞTIR

Projenin Amacı: Ana okulu öğrencilerinin yapıştırıcı olarak kullanabileceği, cilde zarar vermeyen bitkilerden yararlanarak tutkal elde etme.

Projenin Hedefi: Atık pirinçlerimizden faydalanarak küçük çocukların yapıştırıcı olarak kullanabileceği doğal tutkal elde etmek.

Projenin Özeti: Nişastadan yapıştırıcı elde edildiğini hepimiz biliyoruz.Ancak bu yapıştırıcıyı yapmak için para verilerek nişasta almaya gerek yok.Zaten neredeyse annelerimiz her pilav yaptığında bir kısmı artıyor.Bu artık pirinçlerin çöpe gitmesine gerek yok.Pirincin de içinde nişasta vardır ( CaS) Onlarla insan sağlığına zarar vermeyen doğal bir yapıştırıcı elde edebiliriz

Gerçekleştirilen faaliyetler: Yemek için yaptığımız pilavdan artan pirinç tanelerini su ve şekerle karıştırdık.Bu karışımı ısıttık.Soğumasını bekledik.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi: Elde edilen karışım hiç bir yan etkisi olmayan, %100 doğal ürünlerden elde edilmiş bir yapıştırıcıdır. Küçük kardeşim anaokulunda sürekli yapıştırıcı ile etkinlik yapıyor.Hazır alınan yapıştırıcılar bir çok katkı maddesi var.Bunu solumak zorunda kalıyor ve etkinlik yaparken ellerine de sürdüğü zaman ona zarar veriyor.Artık bu yapıştırıcı ile ona hiç bir zarar gelmeyecek.Ne zarar veren bir kokusu var ne de cilde zarar veren katkı maddeleri var.

ANTALYA KAŞ Yeşilköy Hilmi Toksoy Ortaokulu YEŞİLKÖY BELDESİ KAŞ/ANTALYA KİMYA 2012069027 İSTER YE İSTER YAPIŞTIR TUNAHAN BEŞKEÇİLİ HÜLYA YILMAZ

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin