İstanbul Şiir Okuyor Yarışması

İstanbul Şiir Okuyor Yarışması

KATEGORİ: İlköğretim 4.,5., 6., 7. ve 8.sınıflar

AMAÇ:
1. Yeni neslin Türk dilini bütün yönleriyle anlamalarını ve sevmelerini sağlamak,
2. Çocuklarımızın duygu dünyalarını geliştirmek,
3. Çocuklarımıza şiiri, şiir okumayı sevdirmek ve şiir okuma alışkanlığı kazandırmak,
4. Çocuklarımızı, duygusal yaşamlarında kendilerini ifade etme yöntemi olarak Türk şiirini kullanmaya yönlendirmek,
5. Çocuklarımızın, toplum önünde ifade yeteneklerini öne çıkarmak.

YARIŞMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR:
1. Yarışmaya İstanbul’daki tüm ilköğretim okullarının (özel&resmi) 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri katılabilirler.
2. Her okuldan bir öğrenci yarışmaya katılabilecektir.
3. Yarışmaya katılacak şiirler, genel ahlak kurallarına uygun, siyasi nitelikli olmayan, toplum önünde sergilenebilecek şiirlerden seçilmelidir. Öğrencilerin anlayarak yorumlayabilecekleri, gelişim ve yaş özelliklerine uygun şiirler tercih edilmelidir.
4. Şiir okuyacak öğrenciler yarışmaya Türkçe Öğretmenleri (ya da okul idaresinin görevlendireceği bir öğretmen) eşliğinde geleceklerdir.
5. Okulları temsil edecek öğrenciler, yarışmaya serbest kıyafetle katılabilirler.
6. Şiiri ve öğrenciyi ön plana çıkarmak, teknik aksaklıktan dolayı zaman kaybına sebep olmamak için ön eleme ve finalde görsel fonlar ( slayt, barkovizyon, Powerpoint sunumu…vb) kullanılmayacaktır.
7. Kullanılacak fon müziğinin en az 2 gün önceden okulumuza ulaştırılması gerekmektedir. Zamanında ulaştırılmayan fon müziği yerine, organizasyon komitesinin belirlediği fon müziği kullanılacaktır.
8. Yarışmacıların ulaşımı kendi okulları tarafından sağlanacaktır.
9. Öğrenciler şiirlerini metne bağlı okuyabilecekleri gibi ezbere de okuyabilirler.
10. Finale kalan yarışmacılar, finalde okuyacakları şiirleri finale kalanlar açıklandıktan sonra yazılı olarak (e-mail ya da faks yoluyla) istanbulsiirokuyor@gmail.com adresine bildirilmelidir. Aynı şiirin bildirilmesi durumunda bildirim önceliğine göre hareket edilecektir.
11. Finale kalan okulların şiirlerinde ve fon müziklerinde yapılacak değişimlerden önce okulumuzla iletişime geçilmesi gerekmektedir.
12. Ön eleme yarışmasında okunacak şiirlerin süresi en fazla 2 dakika ile sınırlı olacaktır ve bu süreye titizlikle uyulacaktır. Öğrenciler, bu süreden daha uzun sürebilecek şiirler için şiirin 2 dakikalık bölümünü sergileyebilecekleri gibi, şiir içinde derleme yaparak da okuyabilirler. Final yarışmasında ise süre en fazla 3 dakika olarak belirlenmiştir. Final yarışması için sürenin toplamda 4 dakikaya kadar uzatılması ile ilgili inisiyatif final jürisine bırakılmıştır.
13. Yarışma başvurusu için ekteki formun ve okunacak şiirin metninin 19.01.2011 Çarşamba günü saat 17:00’ye kadar e-maille, postayla, faksla, ya da elden Özel Büyük Çamlıca Eğitim Kurumları’na ulaştırılması gerekmektedir.

Son Başvuru – Katılım Bildirimi : 19.01.2011 – Çarşamba (Saat: 17:00’ye kadar)
Ön Eleme Yarışması : 24.01.2011 – Pazartesi (Saat: 10:00 – 16:00)

25.01.2011
– Salı (Saat: 10:00 – 16:00)

Final Yarışması : 26.01.2011 – Çarşamba (Saat: 13:00 – 15:00)