İlkokul, Ortaokul ve Liseler Arası Afiş Yarışması

İlkokul, Ortaokul ve Liseler Arası Afiş Yarışması

GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ

EN ÇILGIN AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

KONU:

06 Şubat 2018 Güvenli İnternet Günü. İnternette güvende miyiz? İnternette karşılaşılabilecek tehlikeler nelerdir? Güvenliği nasıl sağlayabiliriz?

 

AMAÇ:

Çocuk ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dâhilinde güvenle kullanmalarını destelemek ve onları internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak amacıyla 1999 yılında Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Güvenli İnternet Programı kapsamında 2004 yılında INSAFE (European Safer Internet Network) ağı kurulmuştur. İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımı çerçevesinde bilinçlendirme faaliyetlerine öncülük etmesi için kurulan INSAFE bugün Avrupa’da toplam 31 ülkenin Güvenli İnternet Merkezinin koordinasyonunu oluşturan bir ağdır.

Ayrıca, INSAFE ağı tarafından her yılın Şubat ayında organize edilen Güvenli İnternet Günü (GİG) 2004 yılından bu yana düzenlenmekte olup, bu sene dünyada yaklaşık 130 ülkede kutlanacaktır. Ülkemizde, Güvenli İnternet Günü etkinlikleri ilk olarak 2010 yılında gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yılki Güvenli İnternet Günü de tüm dünyada ve Türkiye’de 6 Şubat 2018 tarihinde kutlanacaktır.

Bu kapsamda, Tebesir Hareketi olarak  bir afiş yarışması düzenlenerek öğrencilerimizin internet güvenliği hakkında daha bilinçli hareket edebilmeleri hedeflenmektedir. Bu amaçla hazırlanacak afişlerin esprili ve ilgi çekici halde tasarlanmaları ve etkileyici mesajlar içermeleri gerekmektedir.

 

KATILIM ŞARTLARI:

  1. Yarışmaya katılım ücretsizdir
  2. Türkiye genelindeki ilk,ortaokul ve lise öğrencileri bu yarışmaya katılabileceklerdir.
  3. Yarışmaya her katılımcı en çok 2 adet afiş çalışmasıyla katılabilir.
  4. Yapılacak afiş çalışmaları 50×70 cm. ebadında olacaktır. Söz konusu ölçü dışında yapılan afişler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  5. Afişlerin hazırlanmasında; bilgisayar ortamında grafik tasarım çalışmaları, vb. kullanılması zorunludur.
  6. Afişler en az 300 DPI çözünürlükte ve yüksek kalitede JPEG formatında kaydedilmiş hali guvenliinternetyarisma@gmail.com adresine gönderilecektir.
  7. Daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış afişler ile yarışmaya katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Afişin yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması katılım açısından engel değildir.
  8. Yarışmaya gönderdiği afiş üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.
  9. Kural ihlali yaptığı tespit edilen katılımcıların ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılır
  10. Eserle birlikte EK-1 de belirtilen form doldurularak gönderilmelidir.

 

DEĞERLENDİRME ve SEÇİCİ KURUL:

Afişler 31.01.2018 tarihi 24.00’a kadar guvenliinternetyarisma@gmail.com adresine gönderilecektir.

Değerlendirme Tebeşir Hareketi üyeleri  tarafından belirlenen seçici kurul tarafından yapılacaktır.

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır. Değerlendirme kriterleri şu  şekilde olacaktır:

Yaratıcılık                               : 25 puan

Kullanılan öğelerin uyumu     : 25 puan

Konunun işlenişi                     : 25 puan

Öğelerin Yerleşim Düzeni       : 25 puan

 

ÖDÜLLER:

Birincilik ödülü                       : Arduino Temel set + Buğra Ayan imzalı kitap+ Çırak Dergisi

İkincilik ödülü                        : Arduino Temel set Çırak Dergisi

Üçüncülük ödülü        : Arduino Temel set + Çırak Dergisi

 

YARIŞMA TAKVİMİ:

Son Katılım Tarihi                              : 31 Ocak  2018  (Saat: 24.00)

Seçici Kurul Değerlendirilmesi                       : 01-04 Şubat 2018

Sonuç Bildirim Tarihi ve ödül teslimi : 06 Şubat 2018

Sonuçlar www.tebesirhareketi.com  internet sitesinden ve sosyal medyadan duyurulacaktır.

TELİF HAKKI:

Yarışmada ödül alan ve sergileme amacıyla seçilen afişler iade edilmeyecek, baskı ve kopyaları, bütün telif haklarıyla Tebeşir Hareketi tarafından satın alınmış gibi işlem görecektir.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği afişlerin kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerini aldığını kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Eseri ödül alan veya sergilemeye değer bulunan katılımcılardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

Tebeşir Hareketi, ödüle ya da sergilenmeye değer bulunan afişlerin orijinalini ve üzerinde değişiklik yapılmış halini; seminer, sempozyum, fuar vb. eğitim ve tanıtım faaliyetlerinde ayrıca afiş, katalog, broşür, ilan panoları, billboard vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve sergileme, yazılı ve görsel medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere, afiş sahibinin ismi ile birlikte 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

İLETİŞİM

E-posta: guvenliinternetyarisma@gmail.com  adresine her türlü soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

 

EK-1

 

BİREYSEL KATILIM

 

ADI SOYADI
OKULU
SINIFI
TELEFON
ADRES BİLGİLERİ

 

 

 

EKİP OLARAK KATILIM

EKİP ADI
EKİP ÜYELERİNİN ADI SOYADI
OKUL ADI
SINIF BİLGİLERİ
İLETİŞİM TELEFON
ADRES BİLGİLERİ