HERYERDE TRAFİK IŞIKLARI

Proje Adı: Heryerde Trafik Işıkları

Proje Amacı: Bu proje ile trafik ışıkları sadece lambalarda yanmayacak, arabada yol kenarlarında heryerde yanacaktır. Trafik lambasının gözden kaçma ihtimali kalmayacaktır. Kaldırımda oluşan titreşimle görme engelli kişiler ekstra bir cihaza gerek duymadan trafik ışığı yandığını bileceklerdir.

Giriş: Trafik ışıklarıyla ilgili önceden yapılan projeleri inceledik. Arabalarda trafik ışığının yandığını bildiren bir cihaz yada yol kenarında ledler diğer projelerde kullanılmamıştır. Bu proje sayesinde trafik ışığı kırmızı yandığı zaman arabada bir sinyal oluşacak, yol kenarlarında kırmızı ledler yanacak ve kaldırımda bir titreşim oluşacaktır. Arabada oluşan sinyal sayesinde insanlar önceden kırmızı ışık yandığını bilecek son anda kırmızı ışığı görmekten oluşan kazalar engellenmiş olacaktır. Araba sürerken aynı anda ışığa odaklanmak zorunda kalmayacaklar çünkü arabalarında onları uyaran bir sitem olacaktır. Yol kenarlarına döşenen ledler sayesinde trafik lambası her kırmızı yandığında ledlerde kırmızı yanacak yine son anda yapılan frenlerden kaynaklanan kazalar engellenmiş olacaktır. Akşam karanlıkta trafik ışıkları gözden kaçmayacak dikkatsizlikten kaynaklanan kazalar önlenecektir. insanlar sadece ışığa yaklaştığında değil önceden trafik lambasının kırmızı yandığını bileceklerdir. Kaldırıma yerleştirilen titreşim motoru sayesinde görme engelli kişiler kaldırımda titreşim varsa karşıya geçmeleri gerektiğini bileceklerdir. Kırmızı ışık yandığı zaman kaldırımda titreşim oluşacak titreyen kaldırım insanlara karşıya geçmeleri gerektiği mesajını verecektir. Böylece görme engelli insanlar rahatlıkla yollarda yürüyebilecek karşıya geçmek için bir başkasına yada başka bir eşyaya gerek duymayacaklardır. Bu sistem sadece görme engelliler için değil dikkatsiz kişiler küçük çocuklar içinde karşıya geçmeleri gerektiği zamanı belirleyecektir. Okul yakınındaki yollarda kullanılmasıda çocukların yolda güvende olmasını sağlayacaktır.

Kullanılan Yöntem: Projemiz için ilk olarak bir yol maketi oluşturduk Maket üzerinde lambaları kaldırımları yol çizgilerini gösterdik. Trafik lambasının kırmızı ışık kısmına kırmızı led bağladık. Aynı led yol kenarlarınada döşendi. Arabanın içinede kırmızı ışık yandığı zaman devreye girecek bir cihaz yerleştirdik. Kaldırımada titreşim motoru yerleştirdik. Kırmızı ışık yandığı zaman yol kenarlarında kırmızı ledler yandı, arabadaki cihaz sinyal verdi, kaldırımda titreşim oluştu.

Proje Bütçesi: 40 TL

Proje Takvimi: 12 Kasım-15 Ocak

Sonuçlar: Projemiz günlük hayatta kullanılırsa insanların hayatında büyük kolaylık sağlayacaktır. İnsanlar belli mesafelerdeki tarfik lambalarına odaklanmaktan kurtulacak, kırmızı ışığı görmezlikten gelmek neredeyse imkansızlaşacaktır. Görme engelli kişiler, küçük çocuklar,yaşlı insanlar rahatça sokaklarda başkasına ihtiyaç duymadan karşıya geçebileceklerdir. Işıklarda ani frenlerden kaynaklanan kazalar önlenmiş olacaktır.
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri