Hayatımız Bilim / STEAM

STEAM açılımı, Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) Art (Resim) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinden meydana gelmektedir. STEM bu 5 disiplinin bir araya gelerek oluşturduğu, öğrencilerin teorik derslerde gördükleri konuları farklı uygulamalarla deneyimlemelerini sağlayan bir programdır. Öğrenciler hem matematik ve fen bilimlerinin günlük hayatta ne şekilde karşımıza çıktığını öğrenebilmekte, hem de erken yaşta mühendisliğe karşı ilgileri oluşmaktadır.

STEM altyapısı ile türetilmiş çeşitli programlar da bulunmaktadır. STEM+A ya da STEAM, ek olarak Art (Sanat) disiplininin dahil edilmesiyle meydana gelmiştir. Bu programlarda öğrencilerin bilgisayar ortamında veya fiziksel ortamda tasarım alanında gelişimleri amaçlanmakta ve görsel becerilerini geliştirecek uygulamalar yapılmaktadır.

6 ekim 2021 tarihinde başlayan, bilim ve hayat ilişkisini incelediğimiz, Azerbaycan ve Türkiye’den ortaklarla yürüttüğümüz eTwinning “Hayatımız Bilim” isimli projemizde akademisyen olarak görev yapmış STEAM konusunda uzman Enver Metin KENDİRLİK hocamız öğrencilerimize STEAM eğitimi verdi.