GÜNEŞ ODAKLI EV

PROJENİN ADI: GÜNEŞ ODAKLI EV

ÖZET

Bu proje evlerde kullanılan güneş panellerinin verimliliğini artırmak amaçlı yapılmıştır. Bu kapsamda maketten yaptığımız evin çatısına yansıtıcı özellikte olan alüminyum folyoyu güneş panellerini odaklıcak şekilde yerleştirdik ve güneş panellerin verimliliğini ölçerek günlük hayatla ilişkilendirdik.

AMAÇ

Bu çalışmayı yapmamızın amacı; güneş panellerinin etrafına yerleştirilen alüminyum levhanın yansıtıcı özelliğinden yararlanarak güneş panellerinin verimliliğinin arttırıldığını göstermektir.

SONUÇLAR

Projemizde yansıtıcı yardımıyla güneş panelinin verimliliğini artırmayı amaçlamıştık. Güneş panelinin verimliliğindeki değişimi görmek amacıyla panelimizdeki yansıtıcıyı çıkararak devreyi çalışır durumda bıraktık ve şarjlı pilleri çıkararak dolma süresini ölçtük. Şarjlı pilleri tekrar devreye yerleştirdik. Daha sonra yansıtıcıyı tekrar evin çatısına monte edip şarjlı pillerin dolum süresini ölçtük.

Alüminyum folyo kullanmadığımızda ölçtüğümüz şarjlı pilin dolum süresi, alüminyum folyo kullandığımızda ölçtüğümüz şarjlı pilin dolum süresinin yaklaşık 4/3 kadardı. Bu sonuçlara bakarak yansıtıcının güneş panellerinin verimliliğini artırdığını söyleyebiliriz.

PROJE KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Projede ilk olarak problem cümlesini belirledik. Sonra günlük hayata uygunluğunu araştırdık. Daha sonra nasıl yapacağımızı düşünerek modelimizin planını ve gerekli olabilecek malzemelerin listesini çıkardık. Bu malzemelerin hangilerinin uygun olacağını bir uzmana sorarak, malzemeleri temin ettik. Planladığımız güneş paneli sistemini kurarak, çalışıp çalışmadığını ve eksik yönlerini araştırdık. Çalışan güneş panelimizi kartondan yapmış olduğumuz evimizin çatısına uygun açılarla monte