GSÜ Yeni Girişim Yarışması

Yeni Girişim Yarışması

 

1- ORGANİZASYON

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Yeni Girişim Yarışması Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü bünyesinde gerçekleştirilecektir.

AMAÇ

Galatasaray Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan öğrencileri yenilikçi projeler üretmek konusunda desteklemek ve öğrencilerin girişimciliğe dair potansiyellerini üniversite çağındayken ortaya çıkarmasını sağlamak amaçlanmıştır. Öğrencilerin yarışma süresince girişim aşamalarını deneyimleme şansı edinmesi, karşılaşılacak zorlukların görülmesi ve tecrübe edilmesiyle bu alanda öğretici bir etkinlik gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Buna ek olarak, jüri ve danışma kuruluna yapılacak sunumlar öğrenciler için topluluk önünde konuşma becerisini yükseltecek, ikna ve müzakere yeteneklerini artıracak verimli bir çalışma olacaktır.

 

2- KONU

Katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi girişimler ortaya çıkarmak amacıyla istenilen alan ile ilgili fikir veya projeler önerilebilir. Katılımcılar kuracakları hayali şirketler bünyesinde tıpkı gerçek birer girişimci gibi hareket edecek ve geçilen aşamalar sonunda fikirlerini yatırımcılara (jüri ve danışma kurulu üyeleri bu kurguda yatırımcı rolünde olacaklardır) pazarlamaya çalışacaklardır.

 

 3- KİMLER KATILABİLİR?

 • Yarışma, gerekli şartlar sağlandığı takdirde bireysel katılımlara ve grup katılımlarına açıktır. Katılımcı gruplar en fazla 3 kişiden oluşabilir.
 • Yarışma, lisans ve yüksek lisans seviyelerinde öğrenim görmekte olan tüm öğrencilerin katılımına açıktır. Galatasaray Üniversitesi harici okullarda öğrenim görmekte olan adaylar, ekiplerinde en az 1 Galatasaray Üniversitesi öğrencisi bulundurmalıdır. GSÜ öğrencisi olmayanlar bireysel olarak katılamaz.
 • Mezunlardan gelecek katılımlarda Galatasaray Üniversitesi’nin herhangi bir lisans bölümünü en fazla 2 sene önce bitirmiş olma şartı aranmaktadır.
 • Her grup veya birey, bir fikir veya proje ile katılabilir ve projeleri için kayıt aşamasında verilecek olan proje formunu doldurmaları gerekir.
 • Bir katılımcı birden fazla ekipte bulunamaz.

 

 

 

 4- KATILIM FORMATI VE TAKVİM

1.AŞAMA: Grupların Oluşturulması ve Kayıt

BAŞVURULARIN AÇILACAĞI TARİH : 25 ARALIK 2017

SON KATILIM TARİHİ : 1 ŞUBAT 2018

Kulübün resmi sitesi gsugirisimcilik.com üzerine yüklenecek katılım formları, eksiksiz olarak doldurulacak ve yine site aracılığıyla Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü Yönetim Kurulu üyelerine ulaştırılacaktır. Katılımcı ekiplerin formu birer kez doldurmaları yeterlidir, ancak formda bütün katılımcıların bilgileri ile girişime dönük soruların yanıtları yer almalıdır.

Yarışmacı adaylar tarafından doldurulacak bu formlar üzerinden bir eleme yapılacak ve formlarını en iyi doldurmuş adaylar, yarı final aşamasına geçmeye hak kazanacaklardır.

 1. AŞAMA: Yarı Final

 

Yarı final aşamasına gelmiş olan katılımcı ekipler, girişimlerinin bulunduğu alanla ilgili gerekli sektör araştırmalarını yaptıktan sonra kendilerine iletilecek olan Business Plan kitapçığından da faydalanarak projelerini yatırımcıya en iyi şekilde anlattıklarını düşündükleri en fazla 4 dakika uzunluğunda bir video hazırlayacaklar ve bu videoyu [email protected] adresine göndereceklerdir. Tüm videoların jüri ve danışma kurulunca değerlendirilmesi sonucunda bu aşamayı geçen üyeler, yarı final videolarına gelen geri dönüşler doğrultusunda final aşamasına hazırlanacaklardır.

 

VİDEOLARIN GÖNDERİLMESİ İÇİN SON GÜN: 15 MART 2018

FİNALİSTLERİN AÇIKLANMASI: 1 NİSAN 2018

 

3.AŞAMA: Final

Geliştirilmek istenen girişimin amacı doğrultusunda jüriler birer yatırımcı gibi düşünülerek yapılan işin pazarlanması niteliğinde detaylı bir sunum gerçekleştirilecektir. Adaylar bu sunuma yarı final aşamasında jüri ve danışma kurulundan almış oldukları geri dönüşler doğrultusunda hazırlanacaklardır. Sunumda istenilen materyaller kullanılabilir, ancak sunum süresi her bir girişim için 5 dakikadan uzun sürmemelidir. 5 dakikalık sürenin sonunda her bir ekip, 3 dakika boyunca projesi hakkındaki soruları yanıtlayacaktır.

Sunumda kullanılacak tüm materyaller [email protected] adresine gönderilmelidir.

Sunumlar Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Kampüsü’nde bulunan Aydın Doğan Konferans Salonu’nda gerçekleşecek ve dileyen girişimciler ile GSÜ öğrencilerine açık olacaktır.

Sunumların jüri ve danışma kurulunca değerlendirilmesinden sonra ödül törenine geçilecek ve ilk üç sırayı alan adaylara ödülleri verilecektir.

FİNAL SUNUMLARININ GÖNDERİLMESİ İÇİN SON GÜN: 7 MAYIS 2018

FİNAL AŞAMASI SUNUM TARİHİ VE ÖDÜL TÖRENİ: 9 MAYIS 2018

5- JÜRİ VE DANIŞMA KURULU

Yarışma süresi Yeni Girişim Yarışması Komisyonunca takibi yapılan ve desteklenen gruplar, alanlarında uzman jüri ve danışma kurulu kadrosu karşısında yarı final ve final aşamalarında birer sunum yapacaklardır. Jüri kadrosu çalışmalarını sürdürdükleri ekosisteme hakim ve girişimcilik konusunda deneyimli isimlerden oluşmaktadır. Danışma Kurulu ise girişimlerini aktif olarak sürdürmekte olan Galatasaray Üniversitesi mezunlarından oluşmaktadır.

JÜRİ KADROSU:

– Prof. Dr. Gülçin BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU (GSÜ Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı & Girişimcilik Kulübü Danışman Hocası)

– Doç. Dr. Özlem DURMAZ İNCEL (GSUINNOVE Müdürü)

– Prof. Dr. Kerem RIZVANOĞLU (GSÜ İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı)

– Hüseyin MANDACI (Owner @ MDC Consultancy & Academy)

– Fırat İŞBECER (Managing Director @ Monitise MEA)

– Ayten PAŞAYİĞİT (Managing Partner @ Sabri Pasayigit Designer Office)

DANIŞMA KURULU KADROSU:

– Altuğ KARAYEL (CEO @ Augmency)

– Arda AKSARAY (Managing Partner @ DvM Technology Incorporated)

– Arden AGOPYAN (Founder & CEO @ HotelRunner)

– Bayram KAYMAK (Group Sales and Marketing Director @ Laboratoire BIODERMA)

– Canan PEHLİVANOĞLU ÖKE (Head of Strategy @ DDB Istanbul)

– Cem BUĞRA (Co-Founder @ no-pact)

– Didem BAKIR (Founder @ Unibble)

– Elif COŞKUNKAN (Managing Partner @ Etohum)

– Ersin PEKİN (Creative Group Head @ Leo Burnett Istanbul)

– Mesut KESKİN (Founder @ E-Bursum)

– Tunca ÜÇER (Growth Director @ Kolay İK)

– Umut İŞCAN (Managing Partner @ Caligo Data Management Consultancy)

 

*Önceden belirtilmek koşuluyla jüri ve danışma kurulu üyelerinde değişiklik yapma hakkı Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’ne aittir.

 

6- ÖDÜLLER

Yarışmayı birinci, ikinci ve üçüncü sırada tamamlayan girişimlere Monitise MEA sponsorluğunda sırasıyla 15 bin TL, 10 bin TL ve 5 bin TL değerlerinde para ödülü verilecektir. Bu ödüllerden herhangi birini bir grubun kazanması durumunda grup üyeleri, ödülü aralarında bölüşme hakkına sahiptir.

Maddi ödüle ek olarak sağlanacaklar:

– Galata Business Angels yatırımcı ağı önünde girişim fikrini sunma hakkı (Kazanan katılımcı ekibe)

– Start-up İstanbul 2018’e ücretsiz katılım hakkı (Finalde ilk 3’e giren ekiplere)

– GSUINNOVE ofis ve teçhizatını kullanma hakkı

*Önceden belirtilmek koşuluyla ödüllerde ve tarihlerde değişiklik yapma hakkı Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’ne aittir.

 

7- KATILIM KOŞULLARI

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışma Galatasaray Üniversitesi bünyesinde eğitim görmekte olan tüm öğrencilerin ve Galatasaray Üniversitesi’ndeki herhangi bir lisans bölümünden en fazla 2 sene önce mezun olanların katılımına açıktır.
 • Galatasaray Üniversitesi haricindeki okullarda lisans ve yüksek lisans eğitimi görmekte olan adaylar, gruplarında en az 1 Galatasaray Üniversitesi öğrencisi bulunmak koşuluyla yarışmaya katılabilir.
 • Her bir katılımcı grup en fazla 3 kişiden oluşabilir.
 • Bireysel katılım sadece Galatasaray Üniversitesi öğrencilerine açıktır.
 • Yarışmaya katılmak ve proje göndermek isteyen her grup/kişi için “com” adresindeki form doldurulmalıdır.
 • Sadece “com” adresi üzerinden iletilen formlar yarışmaya kabul edilecektir.
 • Oluşturulan projelerin sunum aşamasında slayt, afiş, maket vb. görsel ögelerle desteklenmesi gerekmektedir.
 • Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması, kopya edilmesi ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk tamamen yarışmacıya aittir.
 • Yarışmacılar, site aracılığıyla iletilecek olan formda yer alan bilgileri (katılımcı bilgileri, proje bilgileri vb.) eksiksiz doldurmalıdır.
 • Her bir grubun formu bir kere doldurması yeterlidir, ancak formda gruptaki tüm katılımcıların bilgileri yer almalıdır.
 • Hazırlanan sunum ve diğer materyallerin birer kopyası [email protected] mail adresine gönderilmelidir.
 • Projenin beğenilmesi üzerine, çalışmanın etkinliklerde sergilenmesi veya gerekli yerlere bildirilerek projenin gerçek hayata geçirilmesi grup üyelerinin istekleri doğrultusunda mümkün olabilir.

 

 

8- DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

Yarışmacının ileteceği fikrin / projenin,

 • Farklı ve özgün olması,
 • Kullanıcıya sağlayacağı fayda,
 • Belirlenen hedefe ulaşma potansiyeli,
 • Üretim / üreticiye sağlayacağı fayda,
 • Malzeme ve üretim yönteminde izlenen yol,
 • Getirdiği ya da ön gördüğü yenilikler,
 • Katma değeri artıran tekniklerin geliştirilebilir ve uygulanabilir olması,
 • İhracat potansiyeline olan etkisi,
 • Yeni fikirler oluşmasına sağladığı katkı,
 • Ar-Ge niteliği, teknolojik yönü ve özgünlüğü,
 • Katılımcıların ikna kabiliyeti ve sunum yetkinliği,
 • Aşamalara düzenli katılım,

gibi başlıklar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılacaktır.

https://gsugirisimcilik.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.