“Korsan Yayın“ Konulu Afiş ve Karikatür Yarışması

Ödüllü Afiş & Karikatür Yarışması Şartnamesi

1. GİRİŞ
Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliğimizce “Korsan Yayın“ konulu afiş ve karikatür yarışması düzenlenmiştir.

2. YARIŞMANIN AMACI
Korsan telif hakkı sahibinden izin alınmaksızın veya belirtilen izin koşulları aşılmak suretiyle eserin, icranın, yapımın, yayının kullanılmasıdır. Korsan, diğer bir ifadeyle fikir hırsızlığı eser sahibinin yaratıcılığını köreltip, yeni eserler üretilmesini engellemektedir. Fikir hırsızlığı sadece eser sahibinin hakkını ihlal etmemekte aynı zamanda kayıt dışı ekonomimizin büyümesine sebep olmaktadır.

Korsan yayının ise 4 çeşidi vardır:
Tıpkı Basım: Bu korsan yayın çeşidinde, bir yayınevinin bastığı bir kitabın tıpa tıp aynısının izinsiz olarak çoğaltıldığı yöntemdir. Bu yöntemde kitabın tasarımından, içerik bilgilerine, yayınevi özelliklerinden basım tarihine kadar tüm bilgiler orijinalinin aynıdır. Sokakta, köprüde, yerlere serilmiş gazetelerin üzerinde gördüğümüz kitapların çoğu bu yöntemle satılmaktadır.
Başka Yayınevi Adı Altında: Bu yöntemde ise, bir yayınevine ait olan herhangi bir eserin başka bir yayınevi tarafından basılarak, çoğaltılmasıdır. Genellikle, kapak ve ön sayfa bilgileri farklı olmakla beraber, içerik tamamen aynıdır.
Fotokopi Yoluyla Basım: Özellikle ders kitapları ve yardımcı ders kitaplarının korsan yayını bu yolla gerçekleşir. Günümüzde üniversitelerin çevresinde bulunan fotokopi dükkânlarında yaygın olarak çoğaltılmaktadır. Maliyetin düşürülmesi amacıyla tamamı ve ya bir kısmı çoğaltılmaktadır.
İnternet Yoluyla: Son zamanlarda giderek artan bir yöntemdir. Dosya ve veri paylaşımına izin veren sunucular sayesinde bir çok kitaplar paylaşılarak, yayın hakları kendinde olmayan kitapların okunmasına, soruların çözümüne izin verirler.
Ortada bir emek var ise; bu emek çalınmamalı, üzerinden haksız kazançlar elde edilmemelidir. Bu yüzden korsan ile mücadele etmek ‘tüm insanlığın’ görevidir.
Bu yarışma da; yapılan hırsızlığa dur demek ve bu anlamda farkındalık oluşturmak için düzenlenmiştir.

3. YARIŞMA KONUSU
Korsan Yayın

4. YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURULUŞ
Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği DEKMEB

5. YARIŞMANIN KAPSAMI
Bu özel şartname, yukarıda konusu ve amacı belirtilen yarışmaya koşullarına, iki ayrı kategoride yapılacak olan 5-6-7-8’inci sınıf ve 9-10-11-12‘nci sınıf öğrencilerin eserlerinde aranacak şartlara, başvuru şekline, değerlendirme kurulunun oluşumuna, yapılacak değerlendirmeye, verilecek ödüller ve ödül törenleri ile yarışma takvimine ilişkin esas ve usulleri kapsar.

6. KATILMA KOŞULLARI
Yarışmaya, Türkiye sınırlarını içerisinde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 5-6-7-8. sınıf ve 9-10-11-12. sınıf öğrencileri katılabilir.

7. YARIŞMAYA KATILACAK OLAN ESERLERDE ARANACAK KOŞULLAR
a. Yarışmanın konusu “Korsan Yayın”ile ilgilidir; bu konunun dışında eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

b. Yarışmaya gönderilecek eserler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve yayınlanmamış olmalıdır. Her yarışmacı, seçtiği kategoriden (afiş & karikatür) sadece bir eserle katılabilir.

c. Karikatür kategorisinde yarışmaya katılan eserler 35×50 cm boyunda resim kâğıdına serbest teknik ve malzeme kullanılarak yapılmalıdır aynı zamanda çerçevelenmeden ve paspartulanmadan gönderilmelidir.

d. Afişler 35×50 cm boyutlarında çalışılacaktır, renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Afişler bilgisayar ortamında tasarlanıp basılacağı gibi, doğrudan resim kâğıdı üzerine de yapılabilir. Ancak bilgisayar ortamında tasarlanan eserlerde, dört renk baskı teknolojisi ile elde edilen renklerin dışına çıkılmamalıdır.

e. Bilgisayar ortamında hazırlanan afişlerin tasarım dosyaları ayrıca talep edilebilir.

f. Afişlerde görsel tasarım ve bu tasarımı destekleyen sloganın yer alması zorunludur.

g. Eserlerin ön yüzünde ‘isim’, ‘imza’ dahil olmak üzere kesinlikle hiçbir bilgi yazılmamalıdır. Resimlerin arkasına öğrenciler ad-soyadı, okulu, sınıfı, okul adresi,veli telefon bilgilerini silinmeyecek bir şekilde yazmak veya yarışma katılım formunu doldurarak eserin arkasına yapıştırarak göndermek zorundadır.

h. Belirtilen şartları taşımayan eserler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

i. Yarışmaya katılan eserler geri gönderilmeyecektir.

8. TELİF HAKKI
a. Yarışmaya katılan tüm eserler derece alsın ya da almasın Meslek Birliğinin yürüttüğü etkinliklerde kullanılabilecek ve bunun için herhangi bir telif ödenmeyecektir. Eser sahibinin hakkı saklı kalmak şartıyla eserin tüm imtiyazı yarışmayı düzenleyen kuruma aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartı kabul etmiş sayılır.

9. DEĞERLENDİRME KURULU
1. Yrd Doç Dr. Nurettin Şahin ( Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi )
2. Osman Çaydere ( Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi )
3. Himmet Gümrah ( Resim Öğretmeni )
4. Murat Köse ( DEKMEB Yönetim Kurulu Başkanı )
5. Mustafa Altundal (DEKMEB Yönetim Kurulu Üyesi )

10. DEĞERLENDİRME ŞEKLİ
a. Yarışmaya katılan resimlerin tamamı değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilecektir. Sonuçlar, 20 Mayıs 2017 tarihinde Meslek Birliğinin (DEKMEB) internet sitesinden (www.dekmeb.org) duyurulacaktır.

b. Yarışmaya katılanlar, yarışma şartnamesini ve değerlendirme kurulunun kararlarını kabul etmiş sayılırlar.

11. ÖDÜL TÖRENİ
a. Ödül Töreni 23 Mayıs 2017 tarihinde yarışmada ilk üç derecede yer alan öğrenciler ve yakınlarının, Yarışma Değerlendirme Kurulu üyelerinin, DEKMEB Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla yapılacaktır.
b. Yarışmada dereceye giren ilk üç öğrenci, birer yakınları ile birlikte ödül töreni için Ankara’da konuk edilecektir. Katılımcıların tüm masrafları; ulaşım, karşılama, yeme içme ve tören boyunca ağırlanma kurumumuz tarafından karşılanacaktır. Davet edildikleri halde ödül törenine katılmayan öğrencilerin sorumlulukları DEKMEB’e ait değildir. İlk üçe giren öğrencilerin velilerine ödül törenine katılım davetiyesi gönderilecektir.
c. Değerlendirme kurulunun yapacağı değerlendirmede aşağıda belirtilen ödüller verilecektir. Her iki kategoride 4-25.’ye verilecek Kitap seti eylül ayında kargoya verilecektir.
d. Yarışmada derece alan öğrencilere Başarı Sertifikası ve plaket verilecektir.
e. Ödül Töreni tarihinde değişiklik olması durumunda sitemizden (www.dekmeb.org) duyuru yapılacaktır.

12. ÖDÜLLER
1.Kategori (5-6-7-8. Sınıf ) Ödülleri :
1.’ye : 2500 TL+ Plaket
2.’ye : 1500 TL + Plaket
3.’ye : 1000 TL+ Plaket
4.’ye – 25.’ye : Kitap Seti

2.Kategori ( 9-10-11-12. Sınıf ) Ödülleri :
1.’ye : 3000 TL+ Plaket
2.’ye : 2000 TL+ Plaket
3.ye : 1000 TL+ Plaket
4. ’ye – 25.’ye : Kitap Seti

13. ESERLERİN GÖNDERİLECEĞİ BAŞVURU ADRESİ
Alıcı : DEKMEB ( Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği )
Adres :Bahçelievler Mahallesi, Prof. Muammer Aksoy Cad. No:4/5 Çankaya/ANKARA
Telefon :0312 309 09 54 / 0533 270 70 12

14. BAŞVURU ŞEKLİ
a. Katılım formu için formu işaretleyerek indirilebilirsiniz. Öğrenciler eserlerini ve katılım formunu DEKMEB yazışma adresine kargo ile gönderecektir.
b. Kargo ücreti başvuru sahibine aittir.
c. Gönderilecek eserlerin zarar görmemesi için gerekli önlemleri almak eser sahibinin sorumluluğundadır.
d. Taşıma sürecinde zarar gören veya kaybolan, zamanında başvuru adresine ulaşmayan eserlerle ilgili hiçbir hak talep edilemez.

  1. YARIŞMA TAKVİMİ
  2. Yarışmaya katılabilmek için şartname ekindeki yarışma katılım formunun doldurularak eserle birlikte, en geç 12 Mayıs 2017Cuma günü çalışma saati bitimine kadar DEKMEB yazışma  adresine gönderilecektir.

 

YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER SORUMLU KURUM TARİH
Eserlerin son başvuru tarihi Öğrenci 12.5.2017
Eserlerin Değerlendirilmesi DEKMEB 19.5.2017
Dereceye Giren Eserlerin Açıklanması DEKMEB 20.5.2017
Ödül Töreni DEKMEB 23.5.2017