Geri dönüşümlü kağıt yapmak

DENEYİN ADI: Geri dönüşümlü kağıt yapmak.

DENEYİN KONUSU: Kullanılmış kağıt yada gazeteleri kullanılacak hale getirmek.

DENEYİN AMACI: Kağıttan tasarruf sağlamak.

ARAÇ VE GEREÇLER: Eski gazeteler, bir parça çok ince delikli tel, birkaç emici bez, plastik kova ve leğen, tahta kaşık, toz boya (renkli kağıt yapmak için) naylon poşet, ağırlık (mesela kalın kitaplar)

DENEYİN YAPILIŞI: Eski gazeteleri kovaya koyun, su ekleyerek bir gece bekletin. Ertesi gün suyu yüzün, ıslak gazeteleri tahta kaşıkla ezerek hamur haline getirin.

Kağıdınızın renkli olmasını istiyorsanız, boya da katabilirsiniz.

Kağıt hamuru leğene koyun ve eşit ölçüde su ekleyip karıştırın. Teli karışımın içine sokup üzerinde kalan hamurla birlikte çıkarın.

Temiz düz bir yere bir bez serin ve teli, kağıt hamurun bulunduğu yüzey alta gelecek biçimde çabucak bunun üzerine koyun. İyice bastırın ve hamur beze yapışınca kaldırın. Hamurun üzerine ikinci bir kez örtüp tekrar bastırın.

Leğendeki hamur bitene kadar bir kat hamur, bir kat bez koyarak bu işlemi tekrarlayın. En üste naylon poşeti koyun. Ağırlık yapması için kitapları üst üste dizin.

Birkaç saat sonra kağıtları dikkatle bezlerden ayırın ve iyice kurumaları için eski gazete ya da kağıt havluların üstüne serin.

SONUÇ: Yeni kağıtlarınız kullanmaya hazırdır.