Geometri formülüne TÜBİTAK ödülü

TÜBİTAK’in duzenlediği Ortaoğretim Öğrencileri Arasi Araştirma Projeleri Yarişmasi’nda geometri formulune odul verildi.TÜBİTAK tarafindan duzenlenen 2010 Yili Ortaoğretim Öğrencileri Arasi Araştirma Projeleri Yarişmasi’na katilan Denizli Özel Servergazi Fen Lisesi oğrencileri Gulşah Onur ve Mualla Sena Dağdeviren, matematik dalinda hazirladiklari “Geometrik Şekillerle Düzlemin Bölgelere Ayrılması” konulu projeleriyle birinci oldu.

Matematik dalinda birinci olan oğrencilerden Dağdeviren, “Matematik olimpiyatlarina hazirlik yaparken bu konuda bize yardimci olmasi için Matematik Dunyasi adli dergiyi inceliyorduk. Bu derginin 2005 Bahar sayisindaki bir makale dikkatimizi çekti. Bu makalede doğrularin duzlemi en fazla kaç bolgeye ayiracaği gosteriliyor, bizim de daha onceden bildiğimiz formulu veriyordu. Sonunda bir de soru verilmişti. Cevaplamak için ilk olarak şekildeki bolgeleri teker teker saydik. Daha sonra kirik doğrularin sayisi arttiğinda problemin çozumunun çok zorlaştiğini farkettik ve genel formul arayişina girdik. Ardindan bu konuyla ilgili aklimiza başka sorular geldi ve yeni yeni formuller bulduk. Projemizle ilgili çalişmalarimiza yaz tatilinde başladik ve çok emek sarfettik.” dedi.

Proje rehber oğretmeni olan Özel Servergazi Fen Lisesi Matematik oğretmeni Kurbani Kaya ise oğrencilerin, çok sayida geometrik şeklin, bir duzlemde en fazla kaç bolgeye ayrildiğinin formulleştirdiğini, boylece çok zor sorularin kisa ve kesin bir şekilde çozulebileceğini kaydetti.

Kaya, “Geçen seneki proje yarişmasinda da bizim projemiz bolge birincisi olmuş ve Ankara’daki finallere gitmişti. Orada da Turkiye uçuncusu olmuştuk. Bu sene yine Ankara’da zorlu rakiplerle yarişacağiz. Finalde matematik dalinda hem Antalya bolgesi hem de Denizli’yi okulumuz temsil edecektir.” diye konuştu.

130 projenin katildiği yarişmada Servergazi oğrencileri ayrica matematik dalinda bir başka projeyle ikincilik ve fizik dalinda da uçunculuk kazandi.