Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması

Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması

‘Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması’ İpek Yolu ortak kültürel mirasını teşvik eden eğitim girişimi olarak UNESCO İpek Yolu Projesi, UNESCO Gençlik Programı ve Uluslararası Kültürlerin Yakınlaşması On Yılı kapsamında düzenlenmektedir.

26 yaş altı gençlere yönelik yarışma 14-17 ve 18-25 yaş aralığı olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır. Yarışma gençlerin özellikle İpek Yolu ortak kültürel mirası farkındalığı ve bilgi birikimini arttırmayı ve söz konusu ortak mirasa ilişkin yaratıcılıklarını ve bireyselliklerini ifade eden fotoğraflar çekmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. 30 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak jüri sonuçlarına göre her iki kategoriden de dereceye giren üç kişi profesyonel kamerayla ödüllendirileceklerdir. Ayrıca dereceye giren yarışmacıların 2018 yılı Eylül ayında gerçekleştirilecek ödül törenine katılımları sağlanacaktır.

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar İpek Yolu ortak mirasını dört tema üzerinden sergilemelidir: kültür, yapılar, peyzaj ve insanlar.

Fotoğrafların değerlendirilmesi, tanınmış uzmanlardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın ruhunu en iyi temsil eden elli fotoğraf çeşitli ülkelerde gezici sergilerde sergilenecektir. Ayrıca bu fotoğraflar, basılı görüntülerin profesyonel olarak ciltlenmiş bir koleksiyonunda da yer alacaklardır.

Son başvuru tarihi: 15 Temmuz 23:59:59

Detaylı bilgi için https://unescosilkroadphotocontest.org adresini ziyaret edebilir, sorularınızı silkroadsphotocontest@unesco.org adresine iletebilirsiniz.