Geleceği Yazıyorum Kodlama Eğitimi

Garanti Bankası’nın, çocuklara teknoloji ve yaratıcılık kültürünü aşılamak, 21. yüzyılın becerilerini kazandırmak amacıyla başlattığı kodlama ve robotik eğitimleri devam ediyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Tasarım Odaklı Düşünme” temalı atölyeler, bugüne kadar Istanbul, Bursa ve Adana’da gerçekleştirildi. Etkinliklerimiz önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin dört bir yanında devam edecek..

8 – 13 yaş arası çocukların katılacağı etkinliklerde önce Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili öğretiliyor. Ardından, LEGO’nun WeDo 2.0 setinden yararlanarak birer robot yapmaları ve bunu çalıştıracak kod yazmaları isteniyor. Kodun, “Geleceğin bankalarında ihtiyaç duyulan robot tasarımı nasıl olmalı?” sorusuna cevap verecek şekilde tasarlanması hedefleniyor ve etkinliğin sonunda çocuklar, programını yazdıkları robotun prototipini eğitmenlere sunuyor.

Geleceğin okuryazarlığı konumunda olan kodlama, günümüzde yaratmanın, ürün ve servis geliştirmenin temel taşı olarak nitelendiriliyor. Eğitim kapsamında, 21. yüzyılda öne çıkan yaratıcı düşünme, yeni fikirler bulma, liderlik, sorumluluk, sosyal öğrenme yolları ve işbirlikçi çalışma becerileriyle birlikte, çocuklara kodlama mantığının öğretilmesi amaçlanıyor.

Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasına katkıda bulunduğumuz Bursa ve İstanbul’da gerçekleşen kodlama atölyelerimizi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.