Fulbright Akademik Araştırma Bursu

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2016-2017 akademik yılında Amerikan üniversitelerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.
Fulbright Akademik Araştırma Bursu, Amerika Birleşik Devletleri’nde burs süresince yaşam ve araştırma masrafları, sağlık sigortası (Accident and Sickness Program for Exchanges) ile gidiş-dönüş yol ücretini kapsamaktadır.
Fulbright Akademik Araştırma Bursuna seçilen kişiler, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, 2016-2017 akademik dönemi içerisinde başlarlar. Araştırmanın belirtilen akademik yıl içinde yapılması zorunludur ve en erken Ağustos 2016, en geç Şubat 2017′ de bursun kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Programa daha erken veya daha geç başlamak mümkün değildir.
Fulbright Akademik Araştırma Bursu, verildiği akademik yıl için geçerlidir. Bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi mümkün değildir.
Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 12 aya kadar olan bir süre için verilir. Sunulan projenin kapsamı ve Programın finansal durumu göz önüne alınarak bursun ne kadar süre için verileceğine karar verilecektir.
Burs karşılıksızdır. Ancak, burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilmesi ve yayınların Fulbright Akademik Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi araştırmacıdan beklenir.
Fulbright Akademik Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur, ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir.

BAŞVURU KOŞULLARI
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Green Card ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar bursa başvuramazlar.
Başvuru tarihinde en az üç yıllık doktor ünvanına sahip olmak gereklidir.
Başvuru yapabilmek için üst yaş sınırı yoktur.
Amerikan üniversitelerinde bilimsel araştırma yapmaya ve diğer eğitim ve kültür faaliyetlerine katılmaya yetecek derecede İngilizce bilmek gereklidir. Lütfen başvuru belge listesine bakınız.
Adayların bir proje tasarlamaları gerekmektedir. Projenin, Fulbright Akademik Araştırma Bursu ile desteklenebilmesi için; Türkiye’ye katkıda bulunacak akademik bir çalışma olması, araştırma tamamlandığında elde edilecek sonucun alana katkıda bulunacak nitelikte görülmesi ve tamamlanması için uygun araştırma ortamının ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğunun belirlenmesi gereklidir.
Başvuru döneminde ABD’de ikamet eden ya da başvuru sonrasında ABD’de ikamet etmek/araştırma yapmak üzere gidecek olan kişiler bursa başvuramazlar.
Bursiyerlerin ABD’deki çalışmalarına Fulbright Bursu ile başlamaları gerekmektedir.
Öğrenim, araştırma ve inceleme amacıyla ABD’de 6 ay veya daha fazla süreyle kalanların bursa başvurabilmeleri için, yurda kesin dönüş tarihinden itibaren son başvuru tarihine kadar en az 3 yıl geçirmiş olmaları gereklidir; ancak; daha önce Fulbright Akademik Araştırma Bursu’ndan yararlanmış olanlar, yurda kesin dönüş tarihlerinden itibaren son başvuru tarihine kadar en az 5 yıl geçmeden bursa tekrar başvuramazlar.
Fulbright Akademik Araştırma Bursu için her alandan başvuru kabul edilmektedir. Yalnız; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık, Hemşirelik ve Psikoloji dallarında klinik araştırma niteliğindeki projelerin desteklenmesi mümkün olamamaktadır.
Tıp doktorları uzmanlıklarını bitirdikten 3 yıl sonra bursa başvurabilirler.
Doktoralarını ABD’de yapmış olanların bursa başvurabilmeleri için Türkiye’ye kesin dönüş tarihinden itibaren en az 5 yıl geçmiş olması şarttır.

http://www.fulbright.org.tr/PageDetail.aspx?id=64#tab0-tab

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.