FM BANDININ TRAFİK SIKIŞIKLIĞINDA KULLANILMASI

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:MALATYA

OKUL ADI: Malatya Bilim ve Sanat Merkezi

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Burak Şişik

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Salih Ercan

PROJE AMACI:
Bu projenin esas amacı sürücülerin daha kontrollü ve yol üzerindeki araç trafiği hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak araçlarını güvenle kullanmalarını sağlamak ve kazaları minimize etmektir.

PROJE HEDEFİ:
BU PROJENİN HEDEFİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNİ YOL ÜZERİNDEKİ ARAÇ YOĞUNLUĞU VE ARAÇ SÜRÜCÜLERİNİN KAVŞAKLARA YAKLAŞMA SIRASINDA KAVŞAKTAKİ TRAFİK YOĞUNLUĞU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMELERİNİ VE GEREKTİĞİNDE ARKA ARKAYA SEYREDEN SÜRÜCÜLERİN HABERLEŞMELERİNİ SAĞLAMAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
Bu projede 2 tane FM alıcı 3 tanede FM verici kullanıldı. Bir alıcı ve bir verici bir araca diğer alıcı ve vericiyi de başka bir araca yerleştirdik. Kalan son vericiyi de trafik lambasına yerleştirdik. Araçlardaki alıcılar ve vericiler araç kullanıldığı süre içinde süreki açık olacak şekilde monte edildi. Trafik lambası kırmızı yandığında lamba içine yerleştirilen verici sınırlı bir alana kırmızı lambanın yandığını belli bir sesi vererek araç sürücülerini uyaracak.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Bu proje hazırlanırken trafikte seyreden araçların kazaları neden ve nerelerde yaptıkları gözlenmiş ve en fazla kavşaklarda kaza olduğu gözlemlenmiştir. Bunu önlemenin yolları araştırılmıştır. Bazı gözlemler sonucunda sürücülerin kavşaklara yaklaşırken ya dikkatlerinin dağılmış olması veya ışıkları yada yol durumunu göremediklerinden kaza yaptıkları anlaşılmıştır. Bizde onları daha fazla bilgilendirmek için her araca standart donanım olarak ilave edildiğini varsaydığımız birer FM alıcı ve verici yerleştirdik. Bunların frekansını aynı yaptık. Aynı şekilde kavşakta bulunan bir trafik lambasına da bir FM verici yerleştirdik. Bu verici etrafa araçtaki FM alıcılarının algılayacağı frekansta belli bir ses göndererek sürücüyü kavşağa yaklaştığı hakkında uyaracaktır. Ayrıca şehir içi yollarda trafiğin yoğun olduğu saatlerde merkezi bir vericiden aynı frekans üzerinden yayın yapılarak caddelerdeki trafik yoğunluğu anında sürücülere aktarılarak trafik kilitlenmesinin de önüne geçilecektir.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi