FİZİK KİMYA YARIŞMASI

Atılım Üniversitesi tarafından Ankara ili Ortaöğretim kurumları arasında düzenlenecek Fizik-Kimya yarışması için daha fazla katılımı sağlamak ve lise son sınıf öğrencilerinin YGS maratonunu göz önünde bulundurarak aşağıdaki düzenlemenin yapılmasına karar verilmiştir.

Düzenleme:

“Atılım Üniversitesi, Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bölümü ile Fizik Grubu tarafından düzenlenen OrtaÖğretim Kurumları Arası FİZİK-KİMYA YARIŞMASI ortaöğretimin 11. sınıfının birinci döneminin sonuna kadar olan konuları kapsar.”

Daha önce bildirilen başvuru tarihleri ve sınav tarihleri şu şekilde güncellenmiştir.

Eleme Sınavı 6 Mart 2013, Saat: 11.15
Final Sınavı 21 Mart 2013, Saat: 10.30
Son Başvuru Tarih 13 Ocak 2013

Atılım Üniversitesi tarafından Ankara ili Ortaöğretim kurumları arasında Fizik-Kimya yarışması düzenlenecektir. Günümüz dünyasında bilimin gelişmesiyle teknolojik uygulamalar hızla artmakta ve insanların hayatında büyük bir rol almaktadır. Bilimin gelişmesine uzaktan bakmak yerine onun bir parçası olmak ve bu gelişmeye katkı sağlamak isteyen bireyler yetiştirmek günümüz eğitim kurumlarının temel amaçlarından biri olmalıdır. Bu doğrultuda fen bilimlerinin iki önemli dalı olan Fizik ve Kimya branşlarına olan ilgiyi artırmak ve öğrencileri bu bilim dallarına yakınlaştırmak amacıyla üniversitemiz tarafından Fizik-Kimya yarışması düzenlenecektir. Tüm Ankara ili ortaöğretim kurumlarını yarışmamıza davet ediyoruz.

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI

FİZİK-KİMYA YARIŞMASI

YARIŞMA YÖNERGESİ

GENEL:
◦ Atılım Üniversitesi, Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bölümü ile Fizik Grubu tarafından düzenlenen OrtaÖğretim Kurumları Arası FİZİK-KİMYA YARIŞMASI ortaöğretimin 11. sınıfının birinci döneminin sonuna kadar olan konuları kapsar.
◦ Yarışmaya Ankara il sınırları içinde bulunan tüm ortaöğretim kurumları katılabilir.
◦ Yarışmaya öğrenciler üç öğrenci ile katılabilirler. Okulları temsilen bir danışman öğretmen gözetmen olarak bulunabilir.
◦ Başvurular 15.09.2012 ve 31.12.2012 tarihleri arasında başvuru formunun [email protected] e-posta adresine gönderilmesi yoluyla yapılır.
◦ Yarışma eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Eleme sınavı sonucunda ilk sekize giren okullar finalde yarışmaya hak kazanır.
◦ Final Sınavı’na herhangi bir sebeple katılamayn öğrencilerin yerine yedek öğrenci sınava giremez. Bu durumdaki okullar finale eksik öğrenci ile katılır.
◦ Final sınavı sonucunda dereceye giren okulların öğrencilerine ödüller verilecektir.
◦ Yarışma hakkındaki tüm duyurular yarışmanın internet sayfasında (fky.atilim.edu.tr) ve Atılım Üniversitesi ana internet sayfasında (http://www.atilim.edu.tr) ilan edilecektir.

1. AŞAMA: ELEME SINAVI
◦ Eleme sınavı 6 Mart 2013 Çarşamba günü, yarışmanın internet sayfasında önceden ilan edilecek bina ve salonda gerçekleştirilecektir.
◦ Eleme sınavında, ekiplere fizik ve kimya branşlarından 5’er tane olmak üzere, toplam 10 soru/problem sorulur. Cevaplama süresi 60 dakikadır.
◦ Bütün ekipler kendilerine aynı anda verilen soruların her birini, tek bir cevap kağıdına, tüm detayları ile beraber çözerler.
◦ Ekiplerin verdiği cevaplar jüri tarafından bir hafta içinde değerlendirilir ve ilk 8 (sekiz) sırayı alan ekipler yukarıda belirtilen internet sayfalarında ilan edilir. Değerlendirme sonucu ekiplerin/okulların sıralanması, sorulan toplam 10 sorudan, branş farkı gözetmeksizin, alınan en yüksek puan üzerinden yapılır.
◦ Eleme sınavı sonucunda ilk 8 (sekiz) sırayı alan ekipler final turunda yarışmaya hak kazanırlar.

2. AŞAMA: FİNAL SINAVI
◦ Final sınavı 21 Mart 2013 Perşembe günü, ilan edilecek bina ve salonda izleyici huzurunda gerçekleştirilecektir.
◦ Bu aşamada ekiplere fizik ve kimya branşlarından 5’er tane olmak üzere, toplam 10 soru/problem yöneltilir. Soruları, yarışmacılar masalardaki ekranlarda, izleyiciler de perdede görebilecektir.
◦ Her soru için verilen cevaplama süresi 3 dakikadır; cevaplama süresinin bitimine 10 saniye kaldığında, sesli bir uyarı verilir.
◦ Ekipler cevaplarını, süre bitmeden önce, o soru için hazırlanmış olan cevap kağıdına yazarlar. Ekiplerden, çözümlerinin detayları olmaksızın, tek bir cevap beklenir.
◦ Süre bitiminde cevap kağıtları kaldırılır ve her ekibin sözcüleri tarafından yüksek sesle okunur. Cevabın olmadığı durumlarda 1cevap yok” denilir.
◦ Her bir sorunun puanı (p), o soruya doğru cevap veren ekiplerin sayısına (n) göre, aşağıdaki gibi hesaplanır:

p =

{

(16-n) n < 6
10 n > 6

 

◦ Yarışma sonunda puan eşitliği olursa, eşit puanlı ekiplere, biri fizikten, biri kimyadan olmak üzere iki tane yedek soru/problem sorulur. Yedek sorular eşitlik bozulana kadar yöneltilir.

DÜZENLEME KURULU

 

FİZİKKİMYA
Prof. Dr. Ramazan AydınDoç. Dr. Şeniz Özalp Yaman
Doç. Dr. Hüseyin OymakDoç. Dr. Atilla Cihaner
Yrd. Doç. Dr. Filiz Korkmaz ÖzkanYrd. Doç. Dr. Belgin İşgör
Yrd. Doç. Dr. Yasemin Saraç OymakYrd. Doç. Dr. Seha Tirkeş
Öğr. Gör. Mehmet Işık 

 

Başvuran Okullar

1

ANKARA FEN LİSESİ

2

ANKARA JALE TEZER KOLEJİ

3

ANKARA ÖZEL JALE TEZER FEN LİSESİ

4

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ

5

ÇUBUK YUNUS EMRE ANADOLU LİSESİ

6

DR. BİNNAZ EGE DR. RIDVAN EGE ANADOLU LİSESİ

7

ETİMESGUT ANADOLU LİSESİ

8

FETHİYE KEMAL MUMCU ANADOLU LİSESİ

9

GAZİ ANADOLU LİSESİ

10

GÜZELKENT ANADOLU LİSESİ

11

HASAN ALİ YÜCEL ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ

12

KİRAMİ REFİA ALEMDAROĞLU ANADOLU LİSESİ

13

MEV KOLEJİ ÖZEL ANKARA FEN LİSESİ VE ANADOLU LİSESİ

14

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL LİSESİ

15

ÖZEL AKYAN ANADOLU LİSESİ

16

ÖZEL ATLANTİK NEVİN GÖKÇEK ANADOLU LİSESİ

17

ÖZEL BÜYÜK KOLEJ

18

ÖZEL ÇANKAYA DOĞA ANADOLU LİSESİ

19

ÖZEL GÜRÇAĞ OKULLARI

20

ÖZEL MURADİYE ANADOLU LİSESİ

21

ÖZEL MURADİYE FEN LİSESİ

22

ÖZEL NESİBE AYDIN ANADOLU LİSESİ

23

ÖZEL TEVFİK FİKRET ANADOLU LİSESİ

24

ÖZEL YÜCE FEN LİSESİ

25

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI ÖZEL LİSESİ

26

YENİMAHALLE ÇAĞLAYAN FEN LİSESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin