Fırat ve Commagene

Adıyaman Üniversitesi tarafından üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan Fırat ve Commagene adlı araçlar yoğun ilgi görüyor.

Adıyaman Üniversitesi tarafından üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan araçların seri üretimi için işbirliği tekliflerinin değerlendirildiği bildirildi

Araçlar Ankara Ostim’de Üretildi…

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turhan Koyuncu, üniversitelerinde tasarladıkları, Ankara’da OSTİM’de ürettikleri, ’Fırat’ ve ’Commagane’ adını verdikleri güneş enerjili araçların test çalışmalarından başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi. 

Araçları teknik bakımdan geliştirmeye yönelik çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Koyuncu, ‘(Fırat) ve (Commagene) adını verdiğimiz araçların seri üretimi için işbirliği tekliflerini değerlendiriyoruz’ dedi.

Fırat: Otomobil, Commagene: Minibüs 

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde tasarlanan ve üretilen ‘Fırat’ adlı güneş enerjili otomobil ile ‘Commagene’ adlı güneş enerjili minibüs ulusal ve uluslararası fuarlarda da tanıtılıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan otomobil ve minibüs 6-10 Ekim 2010’da İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 14. Uluslararası İş Forumu ve MÜSİAD’ın İstanbul CNR Uluslararası Fuar Alanı’nda gerçekleştirdiği fuarda sergilendi ve yoğun ilgi gördü