Ana SayfaÖzel Ders BlogFinlandiya Eğitim Sistemiyle İlgili 10 Şaşırtıcı Gerçek

Finlandiya Eğitim Sistemiyle İlgili 10 Şaşırtıcı Gerçek

Finlandiya, dünyaca ünlü bir eğitim sistemiyle tanınır. İşte Finlandiya eğitim sistemi hakkında 10 şaşırtıcı gerçek:

  1. Finlandiya, dünya genelinde en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir.
  2. Finlandiya’da öğretmenler yüksek kalitede eğitim almış ve öğretmenlik yapmak isteyenler arasında yüksek rekabet bulunmaktadır.
  3. Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerini ve eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir.
  4. Finlandiya’da öğrencilere standartlaştırılmış testler yerine bireysel ödevler ve performans ölçümleri verilmektedir.
  5. Finlandiya’da öğrencilerin sınıfları karıştırılma işlemi yoktur, öğrencilerin arkadaşları ve öğretmenleri ile yıllar boyunca birlikte kalması hedeflenmektedir.
  6. Finlandiya’da öğretmenler, öğrencilere bir konuyu öğrenmek için ne kadar süre gerekliyse o kadar süre verirler, öğrencilerin öğrenme hızlarına göre esneklik gösterirler.
  7. Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilere sanat, müzik ve hareket eğitimi gibi dersleri de içerir, sadece akademik konulara odaklanmaz.
  8. Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilerin birbirlerinden öğrenmelerine ve birbirleriyle işbirliği yapmalarına teşvik eder.
  9. Finlandiya’da öğrenciler, okul saatleri dışında ev ödevi yapmazlar ve okullar yaz tatilinde kapalıdır.
  10. Finlandiya eğitim sistemi, eğitimin öğrenci merkezli olmasına odaklanarak öğrencilerin eğitim sürecinde kendilerini geliştirmelerine ve ilgi alanlarına göre öğrenmelerine izin verir.

Sonuç olarak, Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilerin yaratıcılık ve eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen, öğrenci merkezli bir yaklaşıma sahip bir sistemdir. Bu yaklaşım, Finlandiya’yı dünya genelinde en iyi eğitim sistemlerinden biri haline getirmiştir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.