Fen Projesi – TELEFON ŞARJ EDEN ŞAPKA

Proje alanı: Fen Bilimleri

Proje Adı: Güneş paneli ile elektrik üretimi

Proje Amacı: Güneş paneli kullanarak elektrik enerjisi üretmek ve bu üretilen enerji ile cep telefonu şarj etmek ve böylece elektrikten tasarruf etmek.

Giriş: Güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulunduran bir enerji kaynağıdır.

6-30 (100Watt) panellik bir sistem, ihtiyaç olan yerlerde bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulmaktadır. Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülür. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirler.

Sadece belli dalga boylarındaki ışık elektriğe dönüştürülebilir, geri kalan büyük miktar hücreyi oluşturan madde tarafından ya emilmekte ya da yansıtılmaktadır. Paneller, mevsimlere bağlı olarak farklı açılarla güneşe doğru yönlendirilerek her mevsimde azami verim alınması mümkün olmaktadır. Türkiye için genelde geçerli olan 60º kış eğimi sayesinde ve panel camlarının özelliği nedeni ile buzlanma veya kar birikmesi engellenmektedir. Güneş panellerinin çıkışına takılan özel güneş regülatörleri ile 12 ay boyunca en optimal koşullarda akü şarjı yapılmaktadır. Akülerde depolanan enerji yüksek verimli tam sinüs DC-AC (doğru akım – alternatif akım) çeviriciler ile 220 V AC akıma çevrilebilmektedir.

Güneş panelleri nasıl çalışır?

Fotovoltaik sistemi ana bileşenidir. Güneşten gelen enerjisi elektrik enerjisine çevirmekle görevlidirler.

Güneş ışığı foton adı verilen küçük enerji paketlerinden oluşur.

Her dakika güneşten gelen fotonlar dünyanın bir yıllık enerji tüketimine yetecek kadar enerjiyi dünyamıza ulaştırırlar.

Güneşten gelen fotonlar güneş panelinin üzerinde bulunan hücreler tarafından emildiklerinde, açığa çıkan enerji elektronların özgürce hareket etmelerine yol açar.

Projenin yapılış ve Kullanılan yöntem:

İkiadet güneş paneli seri bağlandı. Bir adet güneş paneli diyot a bağlanıp bu da bataryaya bağlandı. Telefona giden kablonun bir ucuna diyot bağlandı ve devreye eklendi. Telefona giden kablonun iki ucunu birleştiren bir anahtar takıldı. Son olarak devre panelin diğer ucuna bağlanıp şapkaya monte edildi.

(Not: Telefon şarj olmuyorken devre kapalı, şarj oluyorken devre açık olmalıdır. Çünkü telefon şarj olmuyorken telefona giden kablonun iki ucu açık konumda. Telefon bağlı değilken batarya kendini şarj ediyor ve bu sayede güneş olmasa da elektrik üretiyor.)

Proje Bütçesi:

Güneş panelleri 2 adet 30 TL

Diyot 2 adet 2 TL

Şapka 5 TL

Bakır kablo 1 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: 01.10.2012- 01.12.2012

Sonuçlar: Güneş panelinin ürettiği elektrik enerjisi ile 9.2 voltluk elektrik enerjisi üretildi. Üretilen bu enerji ile 5 voltluk cep telefonu şarj edildi.

Sonuçların Değerlendirilmesi: Günümüzde enerji üretmek amacıyla oldukça sık kullanılan güneş panelleri, şimdilerde birçok ailenin elektrik üretimine çözüm getirmiş durumda. Son zamanlarda elektriğe yapılan zamlar, yüksek meblağlara sahip faturaları ön plana çıkardı ve bunun ardından pek çok aile elektriğe daha az para ödemek için alternatif yollara başvurmaya başladı. Bu alternatif yollardan biri ise teknolojinin son ürünü güneş panelleri oldu. Biz de bu projemizde güneş enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisi ürettik. Ürettiğimiz enerji ile cep telefonu şarj ettik. Güneş panelleri sayesinde yılın bütün mevsimlerinde evde elektrik üretmek mümkündür. Kış aylarında güneş olmasa bile gün ışığına yöneltilmiş olan sistemdeki paneller belirli oranda elektrik üreterek evlerin ihtiyacına karşılık vermektedir. Daha ucuz bir elektrik kullanmak ve faturalarda yüksek meblağlar görmemek için siz de güneş panellerini kullanabilir ve bu sayede kendi elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz.

Kaynaklar:

www.google.com

http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCne%C5%9F_paneli

ÖZEL ATAKENT DOĞA ORTAOKULU
ATAKENT MAH. REŞİTPAŞA CAD. NO:10 ÜMRANİYE/İSTANBUL
FİZİK – TELEFON ŞARJ EDEN ŞAPKA
SELMAN KORAY ÇORUH
SİNEM NEHİR KARAKAŞ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri