Fen Projesi – SÖZ DİNLEYEN ASANSÖR

PROJENİN ADI: Akıllı Asansör

PROJENİN AMACI: Engelli ya da elleri dolu insanların asansöre bindiklerinde katlara çıkmalarını ya da inmelerini kolaylaştırmak için ses komutları ile çalışan asansör tasarlanması.

GİRİŞ: Yaptığımız literatür çalışmasına göre tasarladığımız sistemle çalışan bir asansör sistemi henüz kullanılmamaktadır. Özellikle engelli ya da elleri dolu insanların asansörlerde düğmelerin yerini araması zorluk yaşatan bir durumdur. Ayrıca çok katlı büyük iş merkezlerinde her katta çok fazla işyeri bulunduğundan insanlar hangi kata çıkmaları gerektiğini şaşırmaktadırlar. Tasarladığımız asansör sistemi ses komutları ile hareket etmektedir. Son beş yılda ses tanıma modelleri çok yaygınlaştığı ve günümüz modellerinde kişiye özgü ses tanıma olduğu görülmektedir. Ancak bizim modelimizde herkesin sesi algılanabilmektedir. Bu sayede yaşanan bu tür zorlukların ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

KULLANILAN YÖNTEM:

Yaptığımız asansör modelinde ses tanıma modülü, karar kontrol kartı, DC motor(12V) ve adaptör kullandık. Asansör prototipi ?Asansör? ?Kat? ?0? denildiğinde 0. Kata, ?Asansör? ?Kat? ?1? denildiğinde 1. Kata, Asansör? ?Kat? ?2? denildiğinde 2 kata hareket edebilme özelliğine sahiptir. Asansörümüzdeki ses tanıma modülü komut algıladığında bilgileri karar kontrol kartına iletir. Karar kontrol kartına gelen komut doğru ise asansörümüz komut doğrultusunda hareket eder.

PROJE BÜTÇESİ: Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden ve EREN Teknoloji?den destek alınarak 120 liraya mal edilmiştir.

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ:

EYLÜL: Öğrencilere Bu Benim Eserim Proje Yarışması?nın anlatılması, yarışmanın web sitesi tanıtımı.

EKİM: Öğrenciden gelen geri dönütlerle proje konusu netleştirilerek, kaynak ve literatür araştırmasının yapılması

KASIM: Projede kullanılacak malzemelerin temin edilmesi ve montajının yapılması

ARALIK: Sistemin çalıştırılması ve eksikliklerinin tespit edilip, tamamlanması

OCAK: Projenin uygulanabilir haliyle resim ve videosunun çekilmesi. Proje raporunun tamamlanması ve başvurunun yapılması

SONUÇLAR, SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Asansör modeli her kata ses komutları ile yönlendirilebilmektedir. Sistemin çalışmasında bir sorun yaşanmamıştır. Ses komutları sessiz ortamlarda alıcı tarafından kusursuzca algılanabilmektedir.

KAYNAKLAR:http://earged.meb.gov.tr/bubenimeserim/

http://www.projeokulu.net/proje-yarismalari/52-bu-benim-eserim

Özel Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Erem Teknoloji

NOT: Videomuz FLV boyutunda ve 5 MB’ın altında olmasına rağmen yüklenememiştir.

Videomuza erişebilirsiniz.

ÖZEL DOĞUŞ ORTAOKULU
ETHEM KAPTAN SOK. NO:18/A KADIKÖY-İSTANBUL
FİZİK – SÖZ DİNLEYEN ASANSÖR
CEMRE TUNCA BARIŞ KAAN BASDİL
SİNEM OFLUOĞLU

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri