Fen Projesi – PENCEREYİ Mİ AÇTINIZ? TOZ YA DA DUMAN GİRECEK DİYE ENDİŞELENMEYİN

Proje Adı: PENCEREYİ Mİ AÇTINIZ? TOZ YA DA DUMAN GİRECEK DİYE ENDİŞELENMEYİN!

Proje Amacı: Evlerde ya da iş yerlerinde pencereler açıldığında, dışarıda bulunan duman yada toz partiküllerinin içeriye girmesini engelleme.

Giriş:

Evlerimizde annelerimiz düzenli olarak ev temizliği yaparlar. Genellikle de ?burayı daha yeni temizledim, hemen tozlanmış? şeklinde cevapları olur. İş yerlerinde de durum farklı değildir. Evlerimizin ya da iş yerlerimizin bulunduğu mevkide hareketlilik varsa, örneğin araç trafiğine açık bir yol bulunuyorsa, inşaat işlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği bir yerde ise veya fabrika bacalarından çıkan gaz ve duman partiküllerinin bulunduğu bir yerde, pencereleri açmak pek mümkün değildir. Çünkü dışarıda bulunan gaz ve toz parçacıkları pencereden içeriye çok kısa bir sürede geçiş yapacaktır.

Böyle bir durumda içeride yaşayan insanlar dışarıdan gelen gaz veya toz parçacıklarından rahatsız olacaklardır. Özellikle astım ,bronşit hastaları, Farenjit?i bulunanlar bu toz veya gaz parçacıklarından zarar görmektedirler. Aynı zamanda evlerimiz ya da işyerlerimiz çok kısa sürede kirlenmekte ve temizlik yapılması gerekmektedir.

Bu durumun önüne geçmek amacıyla havada uçuşan gaz ve toz parçacıklarının pencerelerden içeri geçişi anında pencerede yer alan sinekliklerde (+) elektrik yükü ile yüklendirip, diğer (-) yüklü tele temasını sağlayarak bu parçacıkların evlerimizin ya da iş yerlerimizin içerisine girmesini engellemeyi planladım.

Bu konu ile ilgili araştırmalarımda çimento fabrikalarının ve termik santrallerin bacalarında bu sisteme benzer çalışmaların gerçekleştirildiğini gördüm. Aynı zamanda TV ekranlarının vücudumuzdaki kılları çekmesi ve bilgisayar kasalarının içindeki tozlar bu proje için beni düşündürtmüştü. Ayrıca bu konuyu Elektrik Mühendisi Metin Bey ile görüştüm ve bize bu konuda destek vereceğini söyledi. Bununla beraber ?Elektrostatik Filtreler ve Endüstriyel Uygulamaları? adlı yüksek lisans tezini de inceledim. Araştırmalarım yapmak istediğim projenin gerçekleştirilebileceği yönünde ilerledi.

Kullanılan yöntem:

Proje çalışmamıza ilk olarak bir pencere çerçevesi yaparak başladık. Çerçevenin orta kısımlarından 3 adet delik deldik ve ince tellerin oradan geçişini sağladık. Daha sonra çerçevenin dış kısımlarına da metal sineklik telleri yerleştirdik. Daha sonra içerideki telleri (-) yükle dışarıdaki sineklik tellerini de (+) yükle yükleyecek şekilde kablolarla bağladık. Bu düzeneğin etkin olarak çalıştırılabilmesi yani korona etkisinin oluşturulabilmesi için potansiyel farkının yükseltilmesi gerekiyordu. Bunu sağlamak içinde potansiyel farkını 40000 Volt?a kadar çıkartacak bir transformatör kullandık. Akım gücünü ise ciddi oranda düşük, yani 50 Watt kadar olacak şekilde düzeneği kurduk.

Proje Bütçesi:

Pencere Çerçevesi: 15 Tl

Sineklik Telleri: 10 TL

Transformatör: 45 TL

Yüksek Gerilim Diyotu: 30 TL

Havya + Lehim Teli: 20 TL

Toplam: 120 TL

Proje Çalışmasının Takvimi:

2-12 Kasım 2012 tarihleri arasında sineklik telleri temin edildi.

20 Kasım 2012?de Metin Bey’e yüksek gerilim transformatörünün tasarımı yaptırıldı ve aynı zamanda yüksek gerilim diyotunun piyasa araştırması yapıldı.

İlk deneme 1 Aralık 2012 gününde gerçekleştirerek başarıyla sonuçlandırıldı.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi:

Tasarlanan düzeneğe bir güç kaynağı ile negatif elektrik akımı verildiğinde ve potansiyel farkı transformatörle 10000 Volt?a çıkarıldığında, düzeneğin alt kısmından yakmış olduğumuz bez parçasından çıkan dumanın itildiğini gözlemlendi. Bunun nedeni dumanın toprak hattıyla nötrlediğimiz sinek telinden geçerken yüksüz hale gelmesi ve negatif yüklü içteki tellere geldiğinde ise “-” olarak yüklenip metal sinek tellerine yapışması veya itilmesi durumu gözlemlendi.

Aynı zamanda bu düzenekte potansiyel farkı artırıldıkça düzeneğin içerisinde hava akımı oluştuğu yani bir rüzgâr meydana geldiği, bu durumun korona etkisinden kaynaklandığı belirlendi.

Potansiyel farkı 40000 volt olduğunda ise toz ve duman partiküllerin hiç birinin çerçevenin içine girmediği, düzeneğin onları tamamen dışarı ittiği gözlemlendi.

Bu düzenek evlere veya iş yerlerine kurulduğunda, dışarıdan duman yada toz parçacıklarının hiç biri iç kısıma geçiş imkanı bulamamaktadır. Dolayısıyla evlerde ve iş yerlerinde bu düzenek ullanıldığında tozlanma oranı ciddi anlamda azalmış olacak, aynı zamanda farenjit ve astım bronşit hastaları da dışarıdan gelen zararlı gaz ve toz parçacıklarından korunmuş olacaklardır.

Ayrıca oluşturduğu negatif iyon ve ozon etkisi ile dışardan gelen havanında dezenfekte edilerek içeriye geçişini sağladığı için temiz bir hava meydana getirmektedir.

Kaynaklar:

Metin Otomotiv A.Ş. – Metin GÖBÜLÜK

Elektrostatik Filtreler ve Endüstriyel Uygulamaları Yüksek Lisans Tezi ? 2007 Özgür ALACA

8. Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Kitabı

ÖZEL ASFA HALİL NECATİ ORTAOKULU
ÇEŞME SOK.BARBOROS MAH.NO:25 ÜSKÜDAR-İSTANBUL
FİZİK – PENCEREYİ Mİ AÇTINIZ? TOZ YA DA DUMAN GİRECEK DİYE ENDİŞELENMEYİN!
MERVE GÖBÜLÜK
İSMAİL EVCİM

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri