FEN PROJESİ – OTOMATIK EL TEMIZLEMELI KAPI KOLU

PROJE AMACI: insanların tuvaletten çıktıktan sonra ellerindeki mikropların yok edilmesi ve bulaşıcı hastalıkların azalması

GİRİŞ:

Başta solunum enfeksiyonları ve ishalli hastalıklar olmak üzere birçok enfeksiyonların kişiden kişiye bulaşması ve yayılmasından yeterince yıkanmamış eller sorumludur. Ellerde bulunan mikroplarla özellikle solunum yolu enfeksiyonuna neden olan patojenler, ishal etkenleri ve barsak parazitleri kolaylıkla bulaşabilmektedir. Dünyada her yıl 5 yaş altı 2,2 milyon çocuk, ishalli hastalıklar ve zatürreeden kaybedilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde özellikle yemekten önce ve tuvaletten sonra sabunla el yıkamayı alışkanlık haline getirmekle hastalanan çocuk sayısını belirgin olarak azaltmak, ishale bağlı ölümlerin yarısını ve solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ölümlerin yaklaşık dörtte birini önlemek mümkün olacaktır.

Sabun ve su ile el yıkamayı teşvik etmek amacıyla 2008?den itibaren her yıl 15 Ekim?de ?Küresel El Yıkama Günü? düzenlenerek, küresel ve yerel el yıkama kültürünün desteklenmesi ve sabunla el yıkamanın önemi konusunda farkındalığın arttırılmasına çalışılmaktadır.

Enfeksiyon hastalıklarının yayılımını önlemenin en etkili yollarından biri el yıkama ve elleri temiz tutmaktır. Gün boyu insanlara ve cansız yüzeylere dokundukça ellerimizle mikropları toplarız. Ellerimizi sabunla yıkamadığımız sürece gözümüze, burnumuza veya ağzımıza dokunarak kendi kendimizi enfekte edebileceğimiz gibi başka kişilere dokunarak da bulaşmaya yol açabiliriz. Bu yüzden hem ev ve işyeri gibi ortamlarda hem de hastane ve bakım merkezlerinde enfeksiyon bulaşanı azaltmak için en basit, en kolay ve en ucuz olduğu kadar en etkili yöntem olan el yıkamanın titizlikle uygulanması gerekmektedir.

Ellerin sabunla yıkanması ve temizlenmesi bir kişiden diğerine bulaşıyor tüm toplum içinde enfeksiyonların yayılımını durdurmak açısından önemlidir. El yıkama, ishalli hastalıkları %30, solunum yolu enfeksiyonlarını %21 oranında azaltmaktadır.

El yıkama alışkanlığı çocuklara kazandırılmalıdır, bu açıdan özellikle ebeveynler ellerini yıkayarak çocuklarına rol model olmalılar ve el yıkamayı öğretmelidirler.

Ellerimizi ne zaman yıkamalıyız?

Yiyeceklerin hazırlanmasından önce ve sonra; yemek yemeden önce; tuvaletten sonra; bebek bezini değiştirdikten veya alt temizliğini yaptıktan sonra; öksürük, hapşırma veya burun temizliği sonrası; hasta birine bakım vermeden önce ve sonra; yara bakımı öncesi ve sonrası; kontakt lens takarken ve çıkarırken; bir hayvana, gıdasına veya dışkısına dokunduktan sonra; çöpe dokunduktan sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalıdır.

Ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

El yıkama su ve sabunla yapılmalıdır, ellerin sadece sudan geçirilmesi eldeki mikropları uzaklaştırmaz. Eller öncelikle temiz ve ılık su ile ıslatılmalı; Sabunla eller birbirine sürtülerek köpürtülmeli; El sırtları, avuç içi, parmak araları, başparmak, tırnak altları ve el bilekleri ovalanmalı; En az 20 saniye ovalanma işleminden sonra akan su altında eller durulanmalı; Temiz bir havlu ile kurulanmalıdır..

Bu bilgilerden yola çıkarak, insanların% 80?i toplu mekânlarda tuvaletleri kullandıktan sonra ellerini yıkamıyor. Ve kalan %20 ` lik kesim ise tuvaleti kullandıktan sonra ellerini temizleseler bile tuvalet kapısına elleri temas ettiği zaman virüs alıyor.

KULLANILAN YÖNTEM:

a)Proje Malzemeleri: kapı kolu, ahşap parçası, sensorlu anti bakteriyel jel

b) Yapımı: ahşap parçasına daha küçük bir ahşap parçası ile kapı kolunu monte ettik. sensörü kapı kolunu görecek şekilde yerleştirdik. Anti bakteriyel jeli ise sensörün içine doldurduk.

SONUÇ:

Geliştirdiğimiz otomatik el yıkamalı kapı kolu, her kapıyı açıp kapadığımızda içindeki anti-bakteriyel jelle hem kapı kolunuzu hem de elinizi temizler

Proje bütçesi: 22,25 TL

Proje çalışmasının takvimi:

15 aralık-18 aralık: literatür taraması

20aralık- 22 Aralık: malzemelerin alınması

22kasım-30aralık: projenin uygulanması

ÖZEL ANTALYA BAHÇEŞEHİR ORTAOKULU
HÜRRİYET MAH. AKDENİZ BULVARI NO:10 YEŞİLBAYIR/DÖŞEMEALTI/ANTALYA
FİZİK – OTOMATIK EL TEMIZLEMELI KAPI KOLU

EREN CAN ASLAN ARDA ÖZUSLU

GÖKÇE BAŞTÜRK

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri