Fen Projesi İçi Küflenmeye Dışı Temizlemeye

PROJE ADI: İçi Küflenmeye Dışı Temizlemeye

PROJE AMACI: Ülkemizin Trabzon şehrinde yetiştirilen Cennet Hurması?nın farklı etkilerini ortaya koymak ve Cennet hurmasının sahip olduğu içeriği anti küf etkisi açısından inceleyerek hem yiyeceklerde hem de temizlikte çok yönlü kullanılabileceğini göstermek.

GİRİŞ:

Trabzon hurması abanozgiller (ebenaceae) familyasından bir ağaç türünün meyvesidir ve Latince Diospyros kaki ismiyle bilinir.

Diospyros kaki kışın yapraklarını döken, geniş tepeli seyrek dallı bir ağaçtır. Yaprakları 6-15 cm uzunluğunda ve koyu yeşil renklidir. Sonbaharda olgunlaşan meyveleri şekerli, portakal renginde ve tanen maddesi açısından oldukça zengindir. Anavatanı Çin ve Japonyadır ancak ülkemizde de özellikle Trabzon bölgesinde yetiştiği için Trabzon hurması adıyla satılmaktadır.

Bu meyvenin içeriğinde; protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, BG,B3,C vitaminleri bulunmaktadır. Bu içerikleri sayesinde aynı zamanda kuvvetli bir antioksidan etkiye sahiptir. Yüksek miktarda fenolik bileşik içerdiği için buruk bir tadı vardır.

100 gr taze trabzon hurmasının içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir: 77 kalori: 19,7 gr karbonhidrat: 0 kolesterol; 0,4 gr yağ; 1.69 gr lif: 26 mgr fosfor; 6 mgr kalsiyum; 0,3 mgr demir; 6 mgr sodyum; 174 mgr potasyum: 8 mgr magnezyum; 2.710 IU A vitamini: 0,03 mgr B1 vitamini; 0,02 mgr B2 vitamini; 0,1 mgr B3 vitamini: 66 mgr C vitaminidir

Bu hurma hakkında yapılan çalışmalarda birçok hastalığa da faydalı olduğu ortaya konmuştur. Özellikle kalp-damar ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Kolestrolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliklere sahiptir.

KÜF NEDİR, NASIL OLUŞUR, KÜF OLUŞUMU ENGELLEMEDE NELER KULLANIYOR

Küfler, sıcak, rutubetli ve karanlık ortamlarda üreyen bir mantar türüdür. Küfler, doğada çok bol bulunur. Toprakta, saman, tohum, hububat ve ağaçlarda çok miktarda küf vardır. Küfler, güneş görmeyen yerlerde daha iyi ürerler. Küfler, polenlerin aksine soluduğumuz havada tüm yıl boyunca bulunurlar. Sadece kar toprağı tamamen kapladığı zaman havada küf bulunmaz. Küfler, evlerimizde çöp kaplarında, banyolarda, bulaşıkta, kirli ve ıslak çamaşırda, halılarda, şilte ve yastıklarda, bodrum ve tavan arası gibi karanlık ortamlarda çokturlar. Son yıllarda yaşama stilimizdeki değişiklikler (daha etkili izolasyon, banyo ve duşların daha çok kullanılması, yeni yemek pişirme yöntemleri, evlerin iyi havalanmaması…) evlerdeki nemliliği artırarak küflerin çoğalmalarını kolaylaştırmıştır.
Küf oluşumunu engellemede ise;odaların düzenli havalandırılması şarttır.Kışın 5-10 dakika ilkbahar ve sonbaharda ise 15-30 dakika olmalıdır.Yatak odası ve çocuk odaları kalktıktan hemen sonra havalandırılmalıdır.Küfü önlemenin en temel ve etkili yolu duvar içine ısı yalıtım plakaları v.b. malzemelerle yalıtım yapmaktır.Veya nalburlarda satılan küf önleyici solüsyonları (Betek,Capatox) seyrelterek duvara fırça ile uygulamaktır.

Kesin dezenfeksiyon için küf öldürücü kimyasal içeren solüsyonlar kullanmak gerekir.Çamaşır suyu sadece ağartma görevi görür küfleri öldürücü etki göstermez.

KULLANILAN YÖNTEM

Çalışmamızda bilimsel yöntem basamakları kullanılmıştır. Sorun olarak görülen bir konu proje konusu olarak belirlenmiş, kaynak taraması ve gözlemler yapılmış, kontrollü deneyler yapılarak veriler kaydedilmiştir.

Deneyde kullanılan malzemeler aşağıda verilmiştir:

1 kg Trabzon hurması210 ml saf su2 kg portakal4 köpük tabak blendır

Deneyin Yapılışı:

1 kg. alınan Trabzon hurması 4´e kesilerek blendırda parçalandı.Ve hurmalar daha sonra tel süzgeçte süzülerek posasından ayrıldı. Özütler 3 beherglasa 10 ml.,30 ml. Ve 50 ml.şeklinde konuldu.1. beherglasa 90 ml saf su ,2.beherglasa 70 ml. Ve 3.beherglasa 50 ml.saf su eklenerek çözelti 100 ml´ye tamamlandı. Çözeltiler 1 gün buzdolabında bekletildi.Daha sonra 4 köpük içine 4er portakal kondu.Ve sırasıyla %10´luk,%30´luk,%50 lik çözeltiler portakalların üzerine fırça ile sürüldü.1.gruba hiç çözelti sürülmedi.(kontrol grup)

Deney Grubu:Kontrol Grup:4 adet portakal Deney Grubu: %10´luk hurma suyu çözeltisi+4 portakal Deney Grubu: ,%30´luk hurma suyu çözeltisi+4 portakal Deney Grubu: ,%50 lik hurma suyu çözeltisi+4 portakal

şeklinde oluşturuldu.

1.,3.,5,8.12. ,15.22.,26. Günlerde portakalların fotoğrafı çekildi.

2.uygulama :8 gr alınan hurma yaprakları 200 ml.saf su içinde ispirto ocağı üzerinde kaynatıldı ve soğuduktan sonra hurma suyu buzdolabında 5 gün bekletildi.

Proje Bütçesi 8 TL

Ulaşılan Sonuçlar

Trabzon hurmasının portakalların küflenmeye etkisini veriler halinde tabloda belirtilmiştir. Hazırladığımız tablo ve resimler aşağıda yer almaktadır.

Gün

Tablo : Günlere bağlı küflenen portakal sayısı

Sonuçların Değerlendirilmesi

Yapılan çalışmalar sonucunda 3.günde kontrol grubu küflenmeye başladı. %10´luk hurma suyu sürülü portakallar5. Günde küflenirken ,%30´luk sürülü portakallar10. Günde küflenmeye başladı.22.günde

%50 lik portakallar hala küflenmedi.26. günde %50 lik portakallar küflenmeye başladı.

Hurma yaprakları da kaynatılarak elde edilen temizlik suyu ile kirli masanın üzeri temizlendi. Sonuç olarak kimyasal madde içerikli yüzey temizleyicileri ile eş değer bir temizlik özelliği gösterdi.Kimyasal maddelerden oluşan yüzey temizleyiciler asım hastalarının solunum güçlüğü yaşamasına sebep olmaktadır.Allerjik astımı olanlar için ise nefes darlığı yaşamasına neden olmaktadır.Bunun yerine doğal,kimyasallar içermeyen yaprak özütü ile temizlik malzemesi üretilebilir.

Projemizin Kullanım Alanları

Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılarak saç ve yüz yıkanırsa cilt ve saç güzelleşmektedir.Hurmanın kendisinden elde edilecek çözelti ile boya sanayinde bitkisel küf önleyici duvar boyaları üretilebilir. Raf ömrü kısa olan meyvelere sürülerek kimyasal madde kullanmadan meyveleri küflenmesini geciktirebilir

ÖZEL BEYLİKDÜZÜ OKYANUS ORTAOKULU
BEYKOP 1. BÖLGE 10.CADDE NO:1 ESENYURT/İSTANBUL
BİYOLOJİ – IÇI KÜFLENMEYE DIŞI TEMIZLIĞE
ARKIN CİHAN AKMAN EREN DURSUN
SÜHEYLA KAVAS

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin