Erasmus+ Multilanguage Learning to Know Projesi Türkiye, İstanbul Hereketliliği

Erasmus+ “Multilanguage learning to know” Projesi,

 2. Kısa dönemli öğrenci grupları etkinliği , Istanbul, TÜRKİYE

                                   29 Kasım2021 – 3 Aralık 2021

         Siyavuşpaşa Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 2019 teklif çağrısı döneminde ERASMUS + Programı KA229 Okullar Arası Değişim Ortaklıkları Projeleri kapsamında ortağı olduğumuz; “2019-1-BG01-KA229-062252_3” numaralı “Multilanguage learning to know” isimli projemizin ikinci hareketliliği Türkiye / İstanbul’da gerçekleştirildi.

Projemiz toplam dört ortaklı bir projedir; Bulgaristan, Türkiye, Çekya, Portekiz. Tüm ortaklar hareketliliğe doğrudan katılırken, Portekiz ortağımız, pandemi dolayısıyla ülke genelinde alınan kararlardan dolayı uzaktan online çalışmalara katılmıştır.

Erasmus proje çalışmalarımızdaki temel hedefler;

–          En az iki yabancı dili konuşabilmek,

–          Çok kültürlü anlayış geliştirme,

–          Kendi potansiyelinin farkında olma ve kendine güven.

           Bu amaçla Türkiye  / İstanbul hareketliliği, tüm ortak ülke öğrenci ve öğretmenleriyle, ilk gün, proje için bu süreçte neler yaptığımız, şehrimiz ve ülkemizin tanıtımı sunumları ile başlayarak, okulumuzun tanıtımı ve Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaretle devam etti.

         Proje etkinlikleriyle dolu dolu devam eden hareketlilik, Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Ebru Yapımı Atölyesi ide devam etti. Ebru sanatının felsefesi anlatılarak, tüm katılımcılarımızın bu sanatı deneyimlemesine fırsat tanındı. 1985 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine giren Tarihi Yarımada Turu ile Türk ve İstanbul Tarihine kısa bir yolculuk yapıldı.

Çalışmalarda, misafir öğrenci ve öğretmenlerimize Türkçe, Türk Dili, Türk Kültürü ve Türk Tarihi anlatılarak, öğrendiklerini deneyimleme fırsatı verildi.

Son olarak sertifika töreni ile sertifikaların dağıtımı sonrası, Türkçe öğrenmiş olan misafirlerimiz, etkinliğimizi başarıyla tamamlamış olmanın verdiği huzur ile ülkelerine doğru yola çıktılar.

Sevilay ERGİN

Proje Koordinatörü

İngilizce Öğretmeni