Emit Böcek Okulu 2019

Böcek Okulu

Emit Böcek Okulu 2019
4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları

Dünya üzerindeki canlılığın devamı için büyük önem taşıyan böcekler, özellikle okul öncesi ve sonrasındaki eğitim dönemlerinde öğrencilerde merak duygusunun teşvik edilmesinde ve bilimle tanışmalarında büyük rol oynamaktadır. “Emit Böcek Okulu” projesi sayesinde öğrencilerde böcekler hakkında farkındalık yaratılarak, ekoloji bilincini geliştirmek ve bilimsel çalışmaya özendirmek amaçlanmaktadır.

Bu proje kapsamında, EMIT’in (Isparta Entomoloji Müzesi) sahip olduğu alt yapı ve entomolojik materyalin hedef kitle olarak seçilen ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerine uygun olarak hazırlanması ve tanıtılması hedeflenmektedir. Yapılacak bu çalışmada, böceklerin morfolojik yapıları, davranışları, yaşama biçimleri, faydaları ve zararları, doğa ve insan hayatı için önemleri teorik ve uygulamalı olarak hazırlanacak eğitim programı dahilinde farklı materyaller (dijital, maket, doğal, vb.) kullanılarak hedef kitleye aktarılacaktır.

Öğrencilerin böcekler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak
Böcek-insan ilişkileri konusunda bilgiler vermek
Böceklerin sıra dışı yaşantılarını gözlemleme ve yorumlama konusunda bilimsel bir alt yapı oluşturmak
Böcekler hakkındaki ön yargıların, oluşmuş tiksinti ve korkunun giderilmesini sağlamak
Böceklerin besin zincirindeki yerlerini öğretmek ve ekoloji bilincinin gelişmesini sağlamak
Öğrencilerde böcekler konusundaki elde edilecek farkındalığın günlük yaşamda uygulamaya sokularak ekolojik dengede yaşanan problemlere karşı duyarlılığın arttırılmasını sağlamak

PROJENİN HEDEF KİTLESİ
Ülkemizde ve Dünya’da Okul öncesi ve İlköğretim eğitim materyalleri incelendiğinde, toplumun farklı kesimlerinden insanın bir araya gelerek oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının ve geniş kitlelere hitap eden spor takımlarının isimlendirilmesinde, aile için eğitim sürecinde özellikle çalışkanlık üzerine verilen örneklerde yoğunlukla böceklerden esinlenildiği ve yaşantımızın önemli bir parçası haline geldikleri gözlenmektedir.

Doç. Dr. Ozan DEMİRÖZER
Proje Yütücüsü

Web sitesi güncellenecektir. Lütfen takipte kalınız.
http://www.emitbocekokulu.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 + four =