ELLER KİMYASALSIZ DA TEMİZLENİR

Proje Adı:ELLER KİMYASALSIZ DA TEMİZLENİR

Proje Amacı:Evlerimizde , iş yerlerimizde, okulda ve tüm hayatımızda temizlik amaçlı kullandığımız ürünlerde çok sayıda kimyasal madde bulunmaktadır. Bu yüzden her geçen yıl cilt kanseri olma oranı giderek artmaktadır. Bizde buradan yola çıkarak ellerimizi gün içinde doğal ürünlerden oluşturacağımız karışımla temizleyebileceğimizi göstermek istedik.Bu ürün susuz kullandığımız el jellerine doğal bir alternatiftir. Bu doğal ürünü seyahatte , okulda , iş yerinde , alış verişte hem kendi ellerimizde hemde çocuklarda güvenle kullanabiliriz.

Giriş:

AloeVera: Eski Mısırlılardan günümüze ulaşan bir bitkidir. Ruslar, ölümsüzlük bitkisi ile gençlik iksiri olarak adlandırırlar.Aloevera,sağlık üzerindeki etkileri ve şifası ile bilinen en yaygın bitkidir.Aynı zamanda madde en çok kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.
Bitkinin içindeki bileşikler kanser ya da AIDS gibi en ciddi hastalıkların bazılarının azaltılması konusunda etkili olduğu görülmüştür. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, aloevera hastaların ağrının hafifletilmesi ve cilt dokularının yenilenmesi için kullanılmıştır.İçinde (Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Krom, Selenyum) mineralleri, 12 vitamin (A, B, C, E, folik asit), 200 aktif bileşen, insan vücudu için gerekli olan 20 aminoasit, enzimler ve polisakkaritler bulunmaktadır. Nagasaki ve Hiroşima felaket kurbanlarının tedavisinde kullanıldı. 23 peptidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.metabolizmayı düzenler, toksinlerden insan vücudunu temizler, sakin bir duygugetirir.Dahası, aloeveranın antiseptik etkisibakterileri, virüsleri ve mantarları öldürür.AyrıcaAloe bazlı losyonlar ve jeller güçlü güneş ışınlarına karşı koruma olarak ve güneş yanığına karşı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Hatta sokmalara ve çizilmelere karşı korur. Ayrıca, aloebazlı merhem akne tedavisinde etkilidir. Aloevera yara ve deri enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Limon: Mikropları öldürür. Yüzdeki Sivilceleri geçirir. Cildin güzelleşmesini sağlar.vebaya (salgın hastalıklara) karşı korur. limon, cildi parlatır, sivilce ve ciltteki lekeleri giderir. limontemreye yararlıdır. Böcek ısırıklarında yararlıdır. Akrep zehirlerine karşı akrebin soktuğu yere merhem şeklinde uygulanırsa, faydası görülür. Kabuğu da aynı etkiyi gösterir. Şurup şeklinde, yılan sokmalarına karşı aynı zamanda, kabuğunun merhemi de (hayvanın soktuğu yere tatbik edilirse) yararlı olur.AyrıcaD-limonene, narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.

Sirke:Ekşimiş üzüm ve elma suyu demek olan sirkede bol miktarda C vitaminiyle bazı madeni tuzlar bulunur. Sirkede yüzde 6-7 oranında asetikasit (sirke ruhu) mevcuttur. Sirke asidi normal dozlarda dahi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salgın hastalıklara karşı tıbbi ve ciddi bir tedbir olarak hep tavsiye edilir.Mikropları öldürmeye, yağı parçalamaya ve mineral kalıntıları çözmeye yarar.Bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller. Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükûnet ve ferahlık veren bir tatbikat olur. Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır. İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler. Böcek ısırmalarına ve kurdeşene bağlı kaşıntılarda, arı sokmalarında ve cilt çatlaklarında sürülecek elma sirkesi rahatsızlığı ve acıyı giderecektir.antiseptiktir. mikrop ve bakterileri öldürür.

Boraks:Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. Antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri var.

Gliserin: Gliserin cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da etkili bir maddedir. Gliserin donduğunda sakız kıvamına gelen ve yüksek kaynama noktasına sahip olan doğal, renksiz ve yoğun bir sıvıdır. Gliserin suda ve alkolde çözünür ancak yağlarda çözünmez. Diğer taraftan birçok madde gliserinin içinde alkol ve suda çözündüğünden çok daha iyi çözünür. Yani gliserin iyi bir çözücüdür. Nemi hapsetme özelliği sayesinde gliserin cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.Romatizma ağrılara cildi beslemeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Ayaktaki ciltteki ve eldeki çatlakları giderme özelliğine sahip olduğundan dolayı kullanılması tavsiye edilir.

Esans çeşitleri :1) lavanta+ pancar suyu

lavanta:Karabaş otu olarak da tanınan Lavanta, güzel kokulu mavi ve beyaz renkli çiçekler açan bir bitkidir.Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir.

pancar suyu: sedef hastalığı, egzama hastalığı, ürtiker, kurdeşen, vücut kaşıntılarına faydalıdır. Cildi güzelleştirir.

2) limon + limon esansı

Limon: Cildiniz için serinletici ve canlandırıcı bir etki yapar

3)gül+pancar suyu

Gül: güzel kokuludur. Antiseptik etkisi vardır. Yaraları temizlemede kullanılır.

pancar suyu: sedef hastalığı, egzama hastalığı, ürtiker, kurdeşen, vücut kaşıntılarına faydalıdır. Cildi güzelleştirir.

Kullanılan yöntem: İnsanların el temizliği amaçlı el dezenfektan jellerini ve ıslak mendilleri çok kullandığını gördük. Bu ürünlerin içlerinde çok sayıda kimyasal bulunduğunu ve özellikle çocukların cilt sağlığını tehdit ettiğini fark ettik. Bu amaçla antiseptik özelliği bulunan bitkilerden oluşan doğal bir karışım oluşturabileceğimizi düşündük ve bitkiler hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucunda :

1) 1 çay kaşığı boraks+100 ml.sıcak su+1 damlalık aloe vera+40 ml. Limonu kaynatarak oluşturduğumuz esanstsan+1 damlalık sirke+2damlalık gliserin

2) 1 çay kaşığı boraks+100 ml.sıcak su+1 damlalık lavanta+20 ml. Limon esansı+1 damlalık sirke+2 damlalık gliserin+3damlalık pancar suyu

3) 1 çay kaşığı boraks+100 ml. sıcak su+6 damlalık gül suyu+20 ml. Limon esansı+1 damlalık sirke+2 damlalık gliserin+3 damlalık pancar suyu

Olmak üzere üç çeşit doğal el dezenfektanı oluşturuldu. Farklı kokularla insanların tercihine sunuldu.

Hazırladığımız bu dezenfektanın işe yararlığını test etmek için : toprağın üzerinde biriken yağmur suyunu alıp bir kavanoza doldurduk ve suyun içine kuru saman ve ot parçaları attık, bunu da bir hafta beklettik. Sonra bu sudan 1 damla alıp mikroskobun altında incelediğimizde içinde çok sayıda mikroskobik canlı olduğunu gördük. Daha sonra bu pis suyun içine hazırladığımız dezenfektan karışımdan birkaç damla koyduk ve yine mikroskop altında incelediğimizde içinde ki mikroskobik canlı sayısının azaldığını gördük.

Proje Bütçesi : 20 TL.

Proje Çalışmasının Takvimi:

14-21 Kasım: proje konusunun tespiti.

21-28 Kasım : literatür taraması yapıldı.

28 Kasım-5 Aralık : elde edilen bilgiler analiz edilip sentezlendi.

5-12 Aralık : proje oluşturuldu.

12-26 Aralık: projenin denenip, test edilmesi.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi: elde edilen doğal el dezenfektan ürünü bir çok insan ve öğretmenlerimiz tarafından denendi ve çok memnun kaldıklarını söylediler. Ellerini temiz hissettiklerini dile getirdiler.Ayrıca yukarıdaki testimiz ile hazırladığımız dezenfektanın mikroskobik canlıların yaşamasına engel olduğunu gördük.

Kaynaklar:internetten bilgi taraması yapıldı.