ELBİZİN MUCİZESİ

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
YARALANAN VE YIPRANAN DOKULARIN İYİLEŞTİRİLMESİNİ SAĞLAMAK

PROJE HEDEFİ:
1.YARALARIN KISA SÜREDE İYİLEŞMESİNİ SAĞLAMAK. 2.YARA MERHEMİ ELDE ETMEK. 3. ÖRÜMCEK AĞININ YARALAR ÜZERİNE OLUMLU ETKİSİNİ GÖZLEMEK. 4.YARALANMALARDA İLTİHAPLANMANIN TEDAVİSİNİ SAĞLAMAK. 5.YARALANMALARDA ŞİŞLİKLERİ ÖNLEYİCİ MERHEM ELDE ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
ELBİZ BİZİM YÖREDE SAMANLIKLARDA YAŞAYAN ÖRÜMCEKLER VERİLEN ADDIR.YÖREMİZDE ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR YÖNTEM OLAN YARALARA ÖRÜMCEK AĞI BASMAK YARALARIN İYLEŞMESİNE FAYDALI OLDUĞU DÜŞÜNÜLMEKTEYDİ.BU FİKİR ÖRÜMCEK AĞI İÇEREN BİR MERHEM YAPMA FİKRİNİ DOĞURDU.YAPILAN ARAŞTIRMALARDADA ÖRÜMCEK AĞININ YARALARA İYİ GELDİĞİ,İLTİHAPLANMALARI YOK ETTİĞİ VE ŞİŞLİKLERİ GİDERDİĞİNİ ÖĞRENDİM.ETKEN MADDESİ ÖRÜMCEK AĞI VE ARI POLENİ OLAN BİR MERHEM ÜRETTİM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
MERHEM İÇİN GEREKLİ MALZEMELRİ TEMİN ETTİM. MALZEMELER: 1. NİŞASTA:10 GRAM 2.SIVI VAZALİN:70 ML 3.DİSTİLE SU:20 ML 4.ÖRÜMCEK AĞI:1 GRAM 5.ARI POLENİ:1GRAM NİŞASTA , DİSTİLE SU,ARIPOLENİ VE ÖRÜMCEK AĞINI PÜRTÜKSÜZ BİR KARIŞIM ELDE EDENE KADAR KARIŞTIRDIM.KARIŞIMIN ÜZERİNE SIVI VAZALİNİ EKLEYEREK İYİCE KARIŞTIRDIM.SONRA BU KARIŞIMI İSPİRTO OCAĞINDA BİE PORSELEN KAP İÇERİSİNDE YAVAŞ YAVAŞ KARIŞTIRARAK ISITTIM. MERHEM KIVAMINI ALINCA ISITMA İŞLEMİNE SON VERDİM.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
GÖZLEM KİMYASAL TEPKİME GERÇEKLEŞTİRME ARAŞTIRMA BULUŞ SONUÇLARI YORUMLAMA

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ELDE EDİLEN MERHEM YARALARDA ŞİŞLİKLERİN GİDERİLMESİNE,İLTİHAPLARIN TEDAVİ EDİLMESİNDE VE YARALARIN KISA SÜREDE İYİLEŞMESİNDE ETKİLİ OLMUŞTUR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ELDE EDİLEN MERHEM TOPLUMA VE İNSANLIĞA FAYDALI OLACAKTIR.

KAYNAKLAR:

PROJENİN TAKVİMİ:
FİKRİN DOĞUŞU:10.12.2009 ARAŞTIRMA:15.12.2009 MALZEMELERİN TEMİNİ:05.01.2010 MERHEMİN YAPILIŞI:12.01.2010

PROJE BÜTÇESİ:
NİŞASTA :2TL SIVI VAZALİN:5TL DİSTİLE SU:3TL ARI POLENİ:5TL ÖRÜMCEK AĞI: ÜCRETSİZ

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
AKSARAY DEVLET HASTANESİ