Dünyanın Genç Bilişimcileri Romanya’da Buluştu, Coşkun Koleji Dünya 2.si oldu

Romanya’nınbaşkenti Bükreş’tebu yıl 12. si düzenlenen INFOMATRIX WORLD Final (Infomatrix Dünya Finali) Bilişim Projeleriyarışmasında Kasımoğlu Coşkun Koleji Bilgisayar dalındaki projesiyle Gümüş Madalya alarak Dünya 2.si oldu.

INFOMATRIX World Final Projeyarışması, International School of Bucharest (Bükreş Uluslararası Okulu) Sergi Salonunda 43 ülkenin katılımıyla 8-12 Mayıs’ta yapıldı. Programlama, Bilgisayarlı Sanat, Donanım Kontrol, Robot ve Kısa Film kategorilerinin yer aldığı yarışmada 257 finalist proje yer aldı. Dünya finaline katılım için Meksika ve Kazakistan ülke finallerinden seçilen en iyi projeler Bükreş’te yarıştı.

Bükreş’te yapılan yarışmaya katılan ülkeler arasında Güney Afrika, Uganda, Somali, Laos, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Polonya, Tayland, Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Amerika, Ukrayna, Irak, Almanya, Kazakistan, Türkmenistan, Romanya gibi farklı coğrafyalardan gelen finalist öğrenciler ve danışman öğretmenleri hazır bulundu.Türkiye’yi temsilen farklı illerden gelen finalist projeler sergilendi. Öğrenciler projelerini ilgili jürilere ingilizce olarak sundu.

Romanya Bükreş’te INFOMATRIX Bilişim Proje yarışmasını düzenleyen komitede, Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Genel MüdürüNuşaDumitriu ve Lumina Eğitim Enstitüsü Genel Sekreteri Dr. Ragıp Gökçel yer aldı. Romanya Parlamentosu Bilişim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı VarujanPambuccian INFOMATRIX Dünya Finali ödül töreninde yaptığı konuşmasında genç bilişimcilere başarılar diledi, merakla çalışarak gelecek yarınlar adına daha yeni icatlar yapılabileceğini vurguladı.

2014 INFOMATRIX Bilişim Proje yarışmasına ‘donanım kontrol’ projesiyle katılan ve Dünya İkincisi olan Kasımoğlu Coşkun Koleji öğrencileri A. Talha Yılmaz ve Ramazan Koç, “ Aklımıza gelen yeni bir fikri hayata geçirmekbizi çok mutlu etti. Projemizin her aşamasında yaşadıklarımızın ayrı bir hikayesi var. Coşkun Koleji Bilgisayar Olimpiyatı ve proje çalışmaları sayesinde öğrendiklerimizi insanların yararına nasıl kullanacağımızı gördük. Romanya Dünya finalinde Gümüş madalya kazandık.  Gerçekten çok mutluyuz. Organizasyonu yapan yetkililere çok teşekkür ederiz.” dedi.

INFOMATRIX Proje yarışması ödül töreninde derece alan öğrencilere Altın, Gümüş ve Bronz madalyalar ve sertifikaları verildi. Ödül töreninde Romanya halk danslarından gösteriler yapıldı. Lumina Eğitim Kurumları öğrencileri şarkılarıyla ödül törenini renk kattı.