DEPROPARK

Proje Adı:Depropark

Proje Amacı:Bir deprem felaketi sonrasında evlerimizden çıkıp parklar ve bahçeler gibi boş alanlara taşınır ve kendi imkanlarımızla derme çatma bir yaşam alanı oluştururuz.Bu yaşam alanlarında yaşanan sorunlar herkesin malumudur.Bizler mevcut olan park ve bahçelerimizin üst yapısı bozulmaksızın alt bölümlerini kullanarak yer altı şehirler oluşturarak her mahallenin bir acil yaşam alanı oluşturmasını amaçladık.

Giriş:

Proje Hedefleri:

– Depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği,yanmadan ısınabileceği,modern banyo ve tuvaletlerin olduğu,sıcak yemeklerinin pişirilebildiği mutfaklarla donatılmış yaşam alanları oluşturmak.

– Yaşam alanlarının oluşturulması için gerekli alanların maliyeti ve temini zordur.Oysa ki tüm mahallelerde park,okul bahçeleri ve kamu kuruşlarının bahçeleri mevcuttur.Bu alanların altı kullanılmalıdır.

– Her kış ayında yaşanan evsizlerin toplanılıp spor salonlarında balık istifi dizilmeleri modern ülkemize yakışmamaktadır.Projemiz bu insanlarında barınabilecekleri mekanlardır.

– Okullarımız hayat olsun projesi ile bizim projemiz birleştirilerek gerçek anlamda okullar hayat olabilir.

Kaynak Taraması:Basında çıkan depremzedelerin çektikleri sıkıntılara bazı örnekler;

5 çocuk öldü ama çadırda sobalar yanmaya devam ediyor19 Aralık 2011 – 12:38

Murat ÇAĞLAR / VAN, (DHA)

Van?da büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından evlerine giremeyen vatandaşlar, çadırlarda çıkan yangınlar nedeniyle de korkuyor. Şu ana kadar çıkan yangınlarda 85 çadır yanarken, 5 çocuk hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. Çadırlarda kömür sobası yakılmamasını isteyen İtfaiye Müdürü Osman Acar, yangınların nedeninin sobalar olduğunu söyledi.

Depremin vurduğu Van’da soğuk hava ve kar yağışı, çadır kentlerde süren hayatı zorlaştırıyor.

Şehir merkezindeki 4 ayrı çadır kentte 10 bin kişi kalıyor. Ancak çadırların büyük kısmı yazlık. Durum böyle olunca depremzedeler, geceleri eksi 10 dereceyi bulan soğuk havada donma tehlikesi geçiriyor Depremzedeler tuvalet ve duş ihtiyacını çok zor şartlarda giderirken, hijyen problemleri büyüyor. Bölgede gıda ve kışlık giyecek ihtiyacı da had safhada.

Van ve ilçelerindeki çadır kentlerde soğuk hava sebebiyle sık sık içme suları donuyor. Bunun yanında elektrikler de zaman zaman kesiliyor. Ancak, en büyük problem, çadırların yazlık olması. Depremzedeler eksi 10 dereceyi bulan soğuk havalarda bu çadırlarda kalıyor.

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/11/17/10-derecede-yazlik-cadirlarda-yasam-mucadelesi

Kar yağışı çadırlarda yaşayan depremzedelerin yaşam koşullarını daha da zorlaştırdı.

TÜRKİYE’yi etkisine alan kar yağışının aksine 4 gündür yazdan kalma günler yaşayan deprem bölgesi Van, bugün beyaza büründü. Gece başlayan ve sabaha kadar aralıksız devam eden kar yağışı, çadırlarda yaşayan depremzedelerin yaşam koşullarını daha da zorlaştırdı.

Depremlerin ardından zor günler geçiren Van, beyaza büründü. Gece başlayan kar yağışı sabaha kadar aralıksız devam etti. Çadırlarda zor koşullarda yaşayan depremzedeler, kaldıkları çadırlarının önlerinde biriken karları temizleyerek güne başladı. Depremin en çok etkilediği kadınlar da, çadırkentlerdeki günlük işlerini zor şartlar altında sürdürdü. Çadırlarının önlerine astıkları elbiselerinin üzerine biriken karları temizleyen kadınlar, kar ve soğukta çeşme başlarında bulaşık yıkamaya çalıştı.

P.Özeti: Sweet Home 3D,ücretsiz programda hazırladığımız basit bir plan üzerinden dekoratif değişiklikler yaparak 3 boyutlu olarak zemine yerleştirilen otel odaları benzeri dayanıp döşenmiş odalar,mutfak,banyo ve tuvaletler gösteriyor.Zeminin üstünde ise bir çocuk oyun parkı ve ya bir kamu binasının bahçesi hatta bir okulun bahçesi bulunuyor.

Kullanılan yöntem:
Programda yaptığımız çizimler ve yerleştirdiğiniz eşyalar otomatik olarak 3 boyutlu olarak gösterdik. 3 boyutlu modeli istediğiniz gibi mouse yardımıyla çevirebilir ve istediğiniz kadar yakınlaştırabilir hale getirdik. Hatta evin içindeymiş gibi aksiyon kameraları sayesinde gezebiliyoruz.Bu geziyi kaydedip videoya çevirdik fakat bu video boyutu çok yüksek olduğu için video bölümüne kaydedemedik.Proje sunumunda ise bunu göstermemiz mümkün.Projemizin görüntülerini,bina planınıfotoğraf gibi JPEG olarak kaydettik ve bir kısmını yükledik. Elbette ki amacımıza yönelik olarak ortak kullanım alanlarımız olan parklarımızın aynı zamanda bizim bir nevi acil durumlarda sığına bileceğimiz mekanlar haline nasıl çevrilebileceğini bu programla en etkili şekilde göstermeyi başardık.Projemizi insanlara anlattığımızda herkesin sahip çıkası bize şunu gösterdi ki bu projenin hayata geçmesi için kamu harcamalarına bile ihtiyaç duyulmaksızın halkımızın bu odaların bedellerini ödeyerek yapılmalarına destek olacaklarıdır. Proje daha önce yapılmış mı?Deprem konusunda bir çok çalışma yapılmış olmasına rağmen projemizin bir benzeri daha önce hiç yapılmamış.Projemiz özellikle büyük şehirlerde yeni arazi,boş alan bulunmayan yerlerde çok daha hayatidir.Okullarımız hayat olsun projesini bizlere duyurarak projemize yeni bir boyut kazandıran Okul müdürümüz Şahin CİVİL? e teşekkür ederiz.

Proje Bütçesi :Projemizin maket bölümü için 35 TL,Program için ise ücret ödenmemiştir.

Proje Çalışmasının Takvimi :

Yapılan Faaliyetler Tarih

Proje yarışmasının duyurulması (1-30 Ekim 2011)

Problemlerimizin tespiti ve listelenmesi (1-20 Kasım 2011)

Bir problemin seçilmesi (1-30 Kasım 2011)

Hipotez oluşturma (1-10 Aralık 2011)

Projenin tespiti (1-30 Aralık 2011)

Kaynak taraması (15-18 Aralık 2011)

Taslak çizimlerinin yapılması (18-25 Aralık 2011)

Sweet Home 3D programının bulunması (25-28 Aralık 2011)

Sweet Home 3D programının kullanımının çözülmesi ve projemizin gerçekleştirilmesi (1-20 Ocak 2012)

Maket yapımı (1-20 Ocak 2012)

Başvuru raporlarının doldurulması (20-30 Ocak 2012)

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi :Projemiz tüm ayrıntıları ile Sweet Home 3D programından yararlanılarak etkileyici bir sunumla hazırlandı ve bazı bölümlerini resim olarak sunduk.Asıl etkileyici olan bölümlerini 3D olarak hazırlandığından burada gösteremedik ama proje sunumunda projeksiyon yardımı ile üsten bakıldığında yalnız bir park gibi görünen merdivenlerden inildiğinde ise sizi mini bir şehrin beklediğini görmeniz mümkün hale getirildi.Bu çalışmaların tümü öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirildi ve programa hakimiyetleri ise hayranlık vericiydi.

Kaynaklar :

http://www.tamindir.com/sweet-home-3d/

Sweet Home 3D Programı

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/11/17/10-derecede-yazlik-cadirlarda-yasam-mucadelesi

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri