ÇÖPSUN

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ: TOKAT

OKUL ADI: Tokat Bilim ve Sanat Merkezi

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Hüsnü Ölmez

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Mustafa Genç

PROJE AMACI:
İlimizde üretilen vişnenin meyve suyu sektöründe işlenmesiyle açığa çıkan,atık olarak yeterince değerlendirilemeyen saplarından mobilya sanayinde kullanılması için sunta üretmek.Suntanın hammaddesi olan ağaç tüketimini en düşük seviyeye getirmek.

PROJE HEDEFİ:
İLİMİZDE YILDA YAKLAŞIK 3000 TON VİŞNE SAPI ATIK OLARAK AÇIĞA ÇIKMAKTADIR.ATIĞA ÇIKAN SAPLARIN DAHA VERİMLİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMESİNİ SAĞLAMAK.ÜRÜNÜMÜZ SAYESİNDE SUNTA ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN AĞAÇ TÜKETİMİNİ AZALTMAK.BU ÜRÜNLE MOBİLYA SEKTÖRÜNE HAM MADDE SAĞLAMAK.BÖYLECE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMAK.

PROJE ÖZETİ:
Kiraz ve vişne sapı gibi atık maddelerden birçok alanda kullanılabilecek ve ağaç tüketimini azaltacak sunta elde ettik.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Haziran ayında ilimizdeki meyve suyu fabrikasını gezerken açığa çıkmış vişne saplarını gördüm.Bu sapların nasıl değerlendirildiğini çalışanlara sordum. Onlarda, eskiden kurutulup yakacak olarak değerlendirildiğini şimdi ise kozmetik ürünlerinde kullanıldığını söylediler.Daha verimli nasıl kullanılacağını düşünürken aklıma böyle bir fikir geldi. Sonra suntanın nasıl yapıldığını araştırdım,bulduğum bilgiler sayesinde bir miktar vişne sapını mutfak robotunda parçaladıktan sonra, ağaç tutkalı ile birleştirerek hamur haline getirdim.Sonrada 10×8 cm ebatında hazırladığım kalıplara hazırladığım hamuru döktüm ve kurumaya bıraktım.Kuruduktan sonra suntamız oluştu.Yaklaşık maliyetimiz 80 cm kare için 2.5 ytl

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi